Previous Next

מי שפיר – מרכז מידע

מתכננת מי שפיר ? לפני בדיקת מי השפיר ? ראי בלינק הבא (לחצי על הצלמית) את מרכז המידע שיצרנו עבורך

מרכז מידע מי שפיר

מרכז מידע מי שפיר

המשיכו בקריאה

שאלות ותשובות על וירוס הקורונה והריון ?

איך וירוס הקורונה (COVID-19) עובר בין בני אדם ?וירוס הקורונה

הוירוס עובר בתוך טיפות של עיטוש או שיעול. דרך מגע, כמו בלחיצת יד או חיבוק ולאחר מכן מגע בעין / פה / אף. לא ידוע האם הוירוס עובר ביחסי מין. 

מה ידוע על וירוס הקורונה (COVID-19) בהריון ?

יש מעט מידע על השפעות קורונה בהריון (ראו גם בפוסט הבא) כאן אסכם את המידע הידוע לפי שאלות ותשובות מדף מידע של האיגוד האמריקאי לרפואת אם ועובר למיילדים, דף מידע לרופאים של האיגוד המלכותי הבריטי למיילדות וגינקולוגיה ומהנחיות משרד הבריאות. חשוב לזכור שמדובר במצב משתנה ולכן הנתונים המובאים כאן נכונים לזמן כתיבתם.   

האם וירוס הקורונה (COVID-19) גורם להפלות או מומים מולדים ?

כמעט ואין מידע על הפלות או מומים מולדים בנשים שנדבקו בשליש הראשון או השני של ההריון. לא נצפה סיכון מוגבר להפלות או מומים בהרות שנדבקו מוקדם בהריון בוירוס ה SARS.

המשיכו בקריאה

וירוס הקורונה והריון

וירוס קורונה

וירוס קורונה

על וירוסים (בקצרה)

וירוס הוא טפיל קטן ביותר (קטן בשלוש סדרי גודל מחיידק) המשתמש בתאים מארחים על מנת לשכפל את עצמו. וירוס מורכב מחומר תורשתי (DNA או RNA) וחלבונים. לחלק מהוירוסים (והקורונה נמנה עם קבוצה זו) מעטפת שמקורה מהתא המארח. הוירוס נכנס לתא מארח דרך קולטנים על מעטפת התא. לאחר מכן הוירוס משתלט על מנגנוני הייצור של התא ומייצר וירוסים חדשים. הוירוסים החדשים עוזבים את התא המארח ועוברים לתאים אחרים. עזיבת התא יכולה להיות שקטה  (ללא הרג התא) או אלימה (כוללת הרג התא). חלק מהוירוסים מתחבאים בתוך התאים (לפעמים שנים) עד שמערכת החיסון נחלשת ואז חוזרים לשכפל עצמם ולגרום מחלה. תסמיני וסימני המחלה אצל החולה מבטאים את הרס התאים, תגובת מערכת החיסון ואובדן תפקוד של התאים והמערכות שנהרסו. 

המשיכו בקריאה

ניהול ממוקד – ניהול לפי אילוצים, זמן תגובה וקיט מלא

 מצורפת מצגת ניהול לפי אילוצים שהצגתי בכנס מנהלי מרכזי בריאות האישה השנתי ביוני 2019. המצגת מתארת בקצרה את התאוריה של ניהול לפי אילוצים ותהליך שיפור זמני תגובה של טכנאית דם במרכז בריאות האישה לב תל אביב של שרותי בריאות כללית.

המשיכו בקריאה

עידן הצ׳יפ הגנטי (בדיקת מי שפיר לכולן ?)

לצ׳יפ (שבב) הגנטי יתרונות וחסרונות

אתנה, אלת החוכמה, מאלפת את הקנטאור

השבב הגנטי (לChromosomal microarray) היא בדיקה גנטית המבוצעת על תאים עובריים הנאספים בעזרת בדיקת מי השפיר. הבדיקה נועדה לאתר חסרים או תוספים בחומר התורשתי שאינם נצפים במיקרוסקופ (שינויים תת מיקרוסקופיים). שינויים אלו עלולים לגרום למגוון תסמונות גנטיות, הפרעות שכליות והתפתחותיות.

צ׳יפים שונים יכולים לבצע את פעולתן בשיטות שונות, הנפוצה ביותר בארץ היא SNP array. בצ׳יפ ניתן לבדוק חסרים ועודפים בגדלים שונים כתלות בסוג השבב וכיוונונו. בד״כ ידווחו למטופלים שינויים הידועים כגורמי מחלה (פתולוגים). לא ידווחו שינויים ששכיחותן באוכלוסיה מעל 1% (פולימורפיזם או שונות רגילה באוכלוסיה) כמו גם שינויים באזורים שידוע כי אין להם משמעות קלינית. התוצאות (תקין/לא תקין) מבוססות על מאגרי נתונים המתעדכנים מעת לעת ועדכונים אלו עלולים להשפיע על פרוש התוצאות. השבב הגנטי אינו מעניק כיסוי מלא לגנום ולכן במידה ויש חשד גבוהה לבעיה בעובר ניתן לבצע בדיקות נוספות. השבב הגנטי לא אינו מזהה שינויים מאוזנים שאינם כרוכים בתוספת או חסר – התקות או היפוכים מאוזנים, שינויים נקודתיים או תוספת של בסיסים אחדים ברצף החומר התורשתי, חלק מהפסיפסים ועוד.

 

שינויים משמעותיים בצ׳יפ הגנטי נפוצים בכל הגילאים

 בשנת 2012 פרסמו וופנר וחבריו בעיתון רפואי נחשב (ניו אינגלנד) עבודה שהחלה ב 2008 אשר השוותה בדיקת קריוטיפ (בדיקה מיקרוסקופית) מול הצ׳יפ גנטי (תת מיקרוסקופי) ב 4400 נשים שבצעו סיסי שליה או מי שפיר. הבדיקות בוצעו עקב גיל המטופלות (מעל 35) ו/או סיכון מוגבר בבדיקות הסקר ו/או חשד למום באולטרהסאונד. כ 9% מבדיקות הקריוטיפ של הנשים בקבוצה זו היו לא תקינות.  

המשיכו בקריאה

מודל לשימוש במידע מהתקנים רפואיים לבישים לצורך החלטות רפואיות והמלצות לפתוח רגולציה בישראל 2018

מאת: ד״ר ארנון אגמון, ד״ר אינה שוגייב, ד״ר רחל לוצאטי

תחום התקנים לבישים

תחום ה- Wearable devices (התקנים לבישים) הוא תחום שמתקדם בקצב מהיר מאוד מבחינה טכנולוגית ושיווקית ונמצא כיום בחזית הפיתוחים הטכנולוגיים האחרונים. בעזרת טכנולוגיה זו מפתחים מכשירים ושימושים חדשים בתחומים שונים המאפשרים לשמור, להעביר ולעבד מידע ללא אינטראקציות נוספות בין מחשב ואדם. תחום זה מבוסס על (wearable computing) wearable technology, והוצג לראשונה ע"י Xerox PARC  (Palo Alto Research Center): The method of enhancing computing use by making many devices (services) available throughout the physical environment, but making them effectively invisible to the user.
בעידן הרפואה ה'ישנה' המידע הרפואי התבסס על מספר מוגדר של מקורות: תיאור המחלה; ממצאי הבדיקה הפיסיקלית; ממצאי בדיקות המעבדה וההדמיה, הללו שולבו עם מידע מחקרי מהספרות המדעית. הרפואה החדשה צריכה להתייחס למקורות חדשים שנולדים יום יום. אחד המקורות החשובים היום הוא מידע אורכי הנאסף  מ'לבישים' Wearables, כגון שעונים חכמים, המספקים נתונים על דופק, לחץ דם, רוויון חמצן, רמת סוכר, רמת הזעה ועוד. מידע בייצור עצמי אינו חדש: שעון הספורט פיטביט (fitbit) הפופולרי יצא לשוק כבר בשנת 2009, ומאז ישנה התפוצצות אקספוננציאלית של 'מלבישים' לניתור עצמי, הכוללים שעונים, טבעות, שרשרות, חגורות, חולצות, נעלים, כרטיסים חכמים, חולצות ועוד. הפיתוחים הינם חלק ממגמת ה'כימות העצמי' – Quantify Self. במקביל עברו היצרנים לייצור 'בליעים' Ingestibles דוגמת אלה של חברת פרוטאוס, הכוללים חיישן ומשדר לדווח על מצב התרופה בתוך הקיבה והמעי. בנובמבר 2017 FDA  אישר תרופה פסיכיאטרית חדשה. Abilify MyCite שתדווח על בליעתה לעד 4 אנשים לבחירת המטופל.
השילוב בין מידע סלולרי למידע מהתקנים לבישים יכול לספק מדדים דומים לאלה הנאספים ביחידות לטיפול נמרץ, ולתמוך במגמה של מעבר הרפואה לבית המטופל. ניתוח המידע האורכי יכול להתריע מראש על מצבים אקוטיים ולפתוח אופקי מניעה וטיפול חדשים.

מרכיבי התקנים רפואיים (ובכללם לבישים)

התקנים רפואיים מורכבים מחומרה ותוכנה. החומרה היא החלק הפיזי שקולט, שומר, ושולח מידע. התוכנה כוללת את ההוראות – איך, מה ומתי יבוצע עם המידע (למשל שמירה, עיבוד, הצגה, ושליחה של מידע ו/או נתונים). ניתן לחלק את התוכנות הרפואיות לתתי סוגים. תוכנה לייצור ואחזקה של המכשיר הרפואי, תוכנה המשמשת לתפעול המכשיר הרפואי עצמו ותוכנה לביצוע החלטות רפואיות. מודל להטמעת מידע בהחלטות קליניות עינינו במידע והוראות ולכן עיקרו בתוכנה שנועדה לביצוע החלטות רפואיות.

המשיכו בקריאה

מי שפיר – דף מידע

מה זו בדיקת מי השפיר ?

בבדיקה נשאבת כמות קטנה של מי שפיר מחלל האמניון– השק בתוכו מתפתח העובר. מי השפיר מכיל שתן עוברי ותאים עובריים המופרשים מראות ומעור העובר,על הנוזל והתאים ניתן לבצע מספר רב של בדיקות. דוגמאות לסוגי הבדיקות כוללות בדיקות גנטיות, בדיקת אנזימים, גורמים זיהומיים ועוד. תוכלו למצוא בבלוג מי שפיר – תבחינים עוד מידע.

מה הסיבות לבצע את הבדיקה ?

יש סיבות רבות לבצע את הבדיקה. לפי הספרות הרפואית, הסיבה הנפוצה ביותר היא בעקבות חשד גבוהה לבעיה בחומר התורשתי העוברי, הנפוצה בהן, תסמונת דאון (בד״כ עקב בדיקות סקר לא תקינות) סיבות נוספות כוללות שקיפות עורפית לא תקינה, ממצאים חשודים למומים בסקירת המערכות, רמות חלבון עוברי לא תקינות ועוד. ניתן לבצע את הבדיקה גם ללא סיבה רפואית וזאת על מנת לברר את המרכיבים הגנטיים של העובר. בעקבות הסיכון הגבוהה לממצאים חריגים בצ׳יפ הגנטי, המבוצע כיום בכל דיקור, יש לשקול דיקור בכל הריון ובכל גיל. ראו עוד בבלוג על הצ׳יפ הגנטי.

מתי מומלץ לבצע את הדיקור ?

בין שבוע 16 ל 23 , עדיף לפני שב 20

המשיכו בקריאה

צילום רחם (חצוצרות) בעזרת אולטרהסאונד וג׳ל (HyFoSy)

צילום חצוצרות בעזרת אולטרהסאונד היא פעולה רפואית אבחנתית המתבצעת כחלק מברור פריון. מטרת הפעולה לוודא שיש מעבר נוזל דרך החצוצרות. אם נצפה מעבר נוזל בחצוצרות אנחנו מניחים שהחצוצרות מתפקדות והמטופלת יכולה להרות גם ללא הפריה חוץ גופית (IVF). אם זאת, תוצאות תקינות בבדיקה אינן מבטיחות הצלחה בטיפולי פריון גופיים (להבדיל מחוץ גופיים). במידה והבדיקה אינה מדגימה מעבר נוזל בחצוצרות, המטופלת מופנית להפריה חוץ גופית. 
יש מספר שיטות האמורות לוודא מעבר נוזל בחצוצרות. הדרך הכי מדוייקת אך גם הכי פולשנית כוללת הסתכלות ישירה ביציאת נוזל מהחצוצרות תוך כדי נתוח לפרוסקופי (בהרדמה מלאה). יש מספר שיטות לא פולשניות, המבוצעות ללא הרדמה, ויכולות להעיד על מעבר נוזל בחצוצרות. הותיקה ביותר כוללת הדמיית חלל הרחם והחצוצרות כמו גם יציאת נוזל מפיות החצוצרות תוך כדי מילוי חלל הרחם ביוד המוזרק דרך צוואר הרחם. שיטה זו מבוצעת תוך כדי שיקוף רנטגן מתמשך בעת ההזרקה (צילום רחם או HSG). שיטה נוספת כוללת הדמיית הרחם והשחלות בסונר ולאחר מכן הדמיית יציאת נוזל מפיות מהחצוצרות לאחר הזרקת נוזל מלח פיזיולוגי (Saline HyCoSy). צילום רחם (חצוצרות) בעזרת אולטרהסאונד וג׳ל (HyFoSy) כוללת הדגמת הרחם והשחלות בסונר ולאחר מכן הדגמת החצוצרות ויציאת נוזל מפיות החצוצרות על ידי הזרקת ג׳ל מיוחד על בסיס מיים לחלל הרחם 

המשיכו בקריאה

מי שפיר – תבחינים

מי השפיר הם נוזל הממלא את שק ההיריון המכיל תאים עובריים. בדיקת מי השפיר דוגמת נוזל זה לאבחון מחלות וזיהומים בעובר.

בדיקות / תבחינים שניתן לבצע מנוזל מי השפיר

בדיקת כרומוזומים

החומר התורשתי (די אן אי), הוא כמו ספר מתכונים המאוחסן ברב התאים בגוף. בעת חלוקת התאים, מתארגן ה די אן אי בחלקים הנקראים כרומוזומים אותם ניתן לראותם בעזרת מיקרוסקופ. במספר מחלות יש הפרעה במספר הכרומוזומים או שיש תוספות או חסרים של מקטעי די אן אי. לדוגמא, בתסמונת דאון יש שלושה עותקים של כרומוזום מספר 21 במקום שתיים. בתסמונת קרי-דו-שאט יש חסר גדול של די אן אי בכרומוזום 5.

הבדיקה יכולה לזהות שינויים בכמות ובמבנה של הכרומוזומים אך לא יכולה לגלות את כל השינויים הקיימים בחומר התורשתי. למשל, הבדיקה לא יכולה לגלות שינויים שקיימים רק בחלק מהתאים (פסיפס) או תוספות וחסרים מזעריים בחומר התורשתי שאינם נראים בעזרת מיקרוסקופ (שינויים תת-מיקרוסקופיים). חלק מהמחלות הקשורות לשינויים בחומר התורשתי מצריכות בדיקה ספציפית של מקטע קטנטן שלא ניתן לבצעה ללא בדיקה מיוחדת.

המשיכו בקריאה

החיסונים נגד נגיף הפפילומה האנושי –עבר הווה ועתיד (מאמרו של דר' סיגלר אפרים)

החיסונים נגד נגיף הפפילומה האנושי עבר הווה ועתיד

דר' סיגלר אפריםיו"ר החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם והעריה.

מנהל שירות צוואר הרחם מחוז חיפה ומרכז רפואי כרמל

מבוא

פרסומת בעד חיסון הפפילומה באנגליה

פרסומת בעד חיסון הפפילומה באנגליה

ב נובמבר 2002  פורסם ב NEJM מאמר שתיאר הצלחה של 100%במניעה של נגעים טרום סרטניים 2-3 Cervical Intraepithelial Neoplasia) CIN ) בנערות שחוסנו נגד 16 Human Papilloma Virus 16) HPV). עברו 12 שנה מאז וגיל בת מצווה היא הזדמנות טובה לסכם את המידע שהצטבר מאז על יעילות, בטיחות והתוויות של מתן החיסונים ולנסות לראות מה טומן בחובו עתיד החיסונים. כמו כן החיסון נגד HPV נכנס לחיסוני השגרה במדינת ישראל לנערות בגיל 13 החל משנת 2014. החיסון נגד HPV הוגדר כחיסון מהפכני כיוון שלראשונה יש לנו חיסון נגד מחלת הסרטן.

ההיסטוריה של החיסונים מתחילה ב1796 עם אדוארד גנר שהיה  רופא כפרי באנגליה אשר חיסן

המשיכו בקריאה