שאלות ותשובות על וירוס הקורונה והריון ?

איך וירוס הקורונה (COVID-19) עובר בין בני אדם ?וירוס הקורונה

הוירוס עובר בתוך טיפות של עיטוש או שיעול. דרך מגע, כמו בלחיצת יד או חיבוק ולאחר מכן מגע בעין / פה / אף. לא ידוע האם הוירוס עובר ביחסי מין. 

מה ידוע על וירוס הקורונה (COVID-19) בהריון ?

יש מעט מידע על השפעות קורונה בהריון (ראו גם בפוסט הבא) כאן אסכם את המידע הידוע לפי שאלות ותשובות מדף מידע של האיגוד האמריקאי לרפואת אם ועובר למיילדים, דף מידע לרופאים של האיגוד המלכותי הבריטי למיילדות וגינקולוגיה ומהנחיות משרד הבריאות. חשוב לזכור שמדובר במצב משתנה ולכן הנתונים המובאים כאן נכונים לזמן כתיבתם.   

האם וירוס הקורונה (COVID-19) גורם להפלות או מומים מולדים ?

כמעט ואין מידע על הפלות או מומים מולדים בנשים שנדבקו בשליש הראשון או השני של ההריון. לא נצפה סיכון מוגבר להפלות או מומים בהרות שנדבקו מוקדם בהריון בוירוס ה SARS.

מי צריך להיבדק לנוכחות וירוס הקורונה (COVID-19)?

איך לשטוף ידיים - לחצי להגדלה

איך לשטוף ידיים – לחצי להגדלה

הוראות משרד הבריאות ברגע זה (נכון ל 01/03/2020) כוללות בדיקה לנוכחות הוירוס ל

1. מי ששהה בחו״ל *ב 14 יום טרם התחלת הסימנים* ומראה סימני מחלה.  

2. מי שהיה במגע הדוק* עם חולה קורונה מאובחן ומראה סימני מחלה.

 • חו״ל = סין, הונג קונג, מקאו, תאילנד, טאיוואן, יפו, דרום קוריאה, איטליה או אוסטרליה
 • סימני מחלה = חום או שיעול או קושי בנשימה או סימן נשימתי חדש אחר
 • מגע הדוק = בני ביתו של החולה, נסיעה ביחד (רדיוס של שני מושבים מהחולה), עבודה בצמוד או שהייה באותה כיתה, שהייה במחיצת חולה במשך 15 דקות במרחק של פחות משתי מטר. 

במקרה ואת עומדת בקריטריונים הנ״ל יש ליצור קשר עם מד״א ולקבל מהם הנחיות.

איך לנהוג במידה ואת הרה הנמצאת בבידוד וזקוקה להגיע למוסד רפואי ?

לא נקבעו כללים בישראל (נכון לרגע זה ולמיטב ידיעתי) הכללים המובאים כאן (בקיצור) הם הכללים עליהם ממליצים הגופים האמריקאים ובריטים המוזכרים לעיל. 

ככלל, אין להגיע למוסד רפואי בתקופת הבידוד בשל החשד להדבקה של אנשים אחרים והצוות. יש לדחות את הביקורים השיגרתיים בהריון עד לאחר תקופת הבידוד.
במקרים של מעקב הריון בר סיכון יש להתייעץ טלפונית עם המרכזים או מחלקת הריון בר סיכון על מנת לבצע החלטה לגבי דחיפות המעקב. במידה והוחלט כי יש דחיפות יש לתאם את ההגעה מראש על מנת לאפשר קבלה בחדר מבודד ולאפשר לצוות להתמגן. יש להגיע ברכב פרטי או על ידי מד״א (לא להשתמש בתחבורה ציבורית)
במקרים של צורך להגיע בדחיפות לביה״ח (למשל צירים, דימום, ירידת מיים, ירידה בתנועות העובר, החמרת המחלה) יש להגיע לפי הנחיות מד״א וליידע מראש את המיון או חדר לידה.

איזו בדיקה יש לוירוס הקורונה (COVID-19) ?

– בדיקת דם לתגובת שרשרת של פולימראז (פי. סי. אר.) המגלה נוכחות החומר התורשתי של הוירוס שנוצר בגוף.
– בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (סי. טי.) המאפשרת לזהות שינויים ראתיים יחודיים לדלקת ראות הנגרמת ממחלת הקורונה. הבדיקה פחות מדוייקת מבדיקת הדם אך יכולה לעזור להגיע לאבחנה בהיעדר בדיקת דם. למרות שלא מקובל לבצע בדיקת סי. טי. בהריון, מגן בטן מקנה לעובר הגנה המפחיתה את הסיכון למומים מתחת לסיכון הרקע הקיים ללא הבדיקה (לפיכך אין מניעה לבצע את הבדיקה גם להרות)

האם הוירוס עובר מהאם לעובר ?

מחקר קטן על שמונה נשים לא מצא נוכחות הוירוס במי השפיר ובחבל הטבור. לא הודגמה העברת הוירוס מהאמא לעובר גם במחלות נשימה אחרות הנגרמות על ידי וירוסים אחרים, דוגמת וירוס השפעת.

האם הרות שנדבקו בוירוס הקורונה (COVID-19) בסיכון ללידה מוקדמת ?

למרות שחלק מהנשים, במחקר קטן על קורונה בהריון, ילדו לידה מוקדמת, ידוע שחלקן יולד מוקדם עקב נסיבות שאינן קשורות להדבקה בוירוס. במחקר זה כל היילודים היו בריאים ולא דווח על תמותת יילודים. מחקרים על שפעת, SARS ו MERS בנשים הרות הראו כי הנשים שנדבקו נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת או עיכוב בצמיחה העוברית בעיקר כתוצאה ממחלת האם (למשל בעיה בחימצון השלייה עקב קושי נשימתי של האם או יילוד מוקדם על מנת לשפר את מצבה של האם)   

האם הרות שנדבקו בוירוס הקורונה (COVID-19) זקוקים למעקב הריון בר סיכון ?

14 הנחיות ל-14 ימי בידוד – לחצי להגדלה

אין מספיק מידע לגבי השפעות הוירוס בהריון ולכן יש לשקול התנהלות הדומה לזו של שפעת בהריון. נשים הרות בשלב החריף של המחלה זקוקות למעקב צמוד כמו בכל מחלה חריפה בהריון ובתאום מחלקת הריון בר סיכון. בנשים שנדבקו בשליש הראשון והחלימו מומלץ לבצע סקירות מערכות עובר כפי המקובל לנשים בכל הריון ומעקב צמיחה בשליש השלישי. לנשים שנדבקו בשליש השלישי בהריון מומלץ לבצע מעקב צמיחה עד ללידה.

מתי יש ליילד הרה שנדבקה בוירוס הקורונה (COVID-19) ?

בשלב זה, לפי ההנחיות של האגודה לרפואת האם והעובר בארה״ב, ברב המקרים, ההחלטה לגבי יילוד בנשים שנדבקו צריכה להיות לפי החלטות מיילדותיות רגילות. אין צורך לשנות את זמן היילוד לנשים שנדבקו בתחילת ההריון והחלימו. בהרות שנדבקו בשליש השלישי בהריון, מומלץ לשקול דחיית הלידה (בהיעדר סיבות אחרות לזרז את הלידה) עד שהמטופלת שלילית לוירוס או מסיימת תקופת בידוד אם חשודה וזאת על מנת להפחית העברה ליילוד. לא נראה כי מבוצעת העברת הוירוס ליילוד במהלך הלידה אך ידוע כי לאחר הלידה היולדת יכולה להדביק את היילוד על ידי דרכי ההעברה הרגילות (ראי לעיל).

האם יש להפריד את היולדת שנדבקה או חשודה להדבקה בוירוס הקורונה (COVID-19) מהיילוד ?

מומלץ לשקול הפרדת היילוד מההרה שנדבקה או החשודה שנדבקה (לפי הקריוריונים לעיל) עד שהיא נחשבת כלא מדבקת (שלילת לוירוס) או לאחר שחולפים 14 יום מהחשיפה (לחשודה) ו/או בהחלטת רופא זיהומולוג. 

האם הרה שנדבקה או חשודה להדבקה בוירוס הקורונה (COVID-19) יכולה להניק ?

מחקר קטן לא מצא עדות להעברת הוירוס באמצעות הנקה. מאחר ומומלץ לבצע הפרדה בין היולדת שנדבקה או חשודה שנדבקה והיילוד, מומלץ לשאוב ולתת ליילוד חלב שנשאב. את השאיבה כדאי לבצע בצורה נקייה על ידי שימוש במשאבה שעברה חיטויי, לתוך כלים נקיים ולאחר הגיינת ידיים. מומלץ לתת לאיש צוות לתת את החלב ליילוד.

האם יולדת שנדבקה או חשודה להדבקה בוירוס הקורונה (COVID-19) יכולה לבצע ביות מלא ?

לא מומלץ לבצע ביות מלא ליולדת שנדבקה או חשודה שנדבקה בוירוס הקורונה (COVID-19). אם אין ברירה (למשל כאשר אין תנאים להפרדה) ניתן לבצע הפרדה פיזית בין היולדת ליילוד על ידי וילון והרחקת היילוד יותר מ 2 מטר מהיולדת. אם אין מבוגר אחר שיכול לדאוג ליילוד על היולדת לטפל ביילוד כאשר היא עוטה מסיכה ודואגת להגיינת ידיים לפני כל מגע עם היילוד.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=2jyPxNxAUIw&feature=emb_logo

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

ספרות:

Coronavirus (COVID-19) and Pregnancy: What Maternal-Fetal Medicine Subspecialists Need to Know – The Society for Maternal-Fetal Medicine ; Dotters-Katz& Hughes

Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy – RCOG 13/03/2020

הנחיות להתמודדות עם תחלואה מנגיף קורונה חדש (COVID-19) – עדכון משרד הבריאות מספר שמונה מתאריך ראשון למרץ 2020

תגובה 1

  • לנה on 15/03/2020 at 5:22
  • השב

  מאוד לעיניין, מידע רלוונטי.
  תודה רבה

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.