ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

הריון לא תקין (הפלה)

הריון לא תקין (הפלה) או סיבוכי הריון בטרימסטר ראשון

העובר היא יצירה המורכבת מתהליכים רבים המתרחשים בו זמנית. מספר רב של בעיות יכול לגרום לתהליך יצירה שאינו תקין ובמקרים מסויימים להפסקת התהליך ולהפלה.
הפלה מוגדרת כהפסקת הריון טרם הגעת העובר לשלב החיות.  בדרך כלל מדובר בעובר מתחת לשב' 23 השוקל פחות מ 500 גרם.

הבלוג מחולק לנושאים הבאים:
סטטיסטיקה
גורמי סיכון להפלה
הסיבות להפלה
סימנים ותסמינים של סבוכי הריון בטרימסטר ראשון
תמונות אולטרהסאונד של סיבוכי טרימסטר ראשון
גורמי סיכון הנצפים בבדיקת האולטרהסאונד

קצת סטטיסטיקה:
מתוך כל ההריונות כ 10% ייפלו (הסטטיסטיקה הזו רלוונטית להריונות שאובחנו עם תבחין הריון או אולטרהסאונד). האחוז האמיתי של ההפלות ככל הנראה מגיע ל 30%, אך מרבית ההריונות הללו לא יאובחנו קלינית ויתרחשו בסמוך למועד הווסת. רוב ההפלות מתרחשות לפני שב' 12 וככל שההריון נמשך הסיכוי להפלה קטן. אבחון מוקדם של הריון לא תקין מונע סיבוכים. קבעי כאן תור לבדיקה.
הכתמות או דימום בתחילת הריוןיופיעו בכ 25% מההריונות. ברוב המקרים הדימום יחלוף וההריון יתפתח בצורה תקינה.ההריון לא יתפתח ברוב הנשים עם כאבים חזקים, התכווצויות, ופתיחת צוואר הרחם.

גורמי סיכון להפלה:
גיל – בין 20-30 כ 15%, בגיל 35 כ 20%, בגיל 40 כ 40% ובגיל 45 כ 80%
הפלה קודמת – לאחר הפלה אחת הסיכוי להפלה חוזרת הוא כ 20%. לאחר שתי הפלות הסיכוי להפלה חוזרת קרוב ל 30% ולאחר שלוש הפלות כ 40%. הריון תקין מוריד את הסיכוי ל 5%
עישון – מעל 10 סיגריות ליום מגדיל את הסיכוי להפלה (פי 1.2-3.4). שימוש בתרופות כגון נורופן, אספירין, איבופן וכו' מעלות את הסיכון להפלה (אך לא אקמול) ולכן מומלץ להימנע מהם בתחילת ההריון.

חסר בחומצה פולית גם נקשר להפלות, כמו גם השמנת יתר – מעל BMI 25 ושימוש בסמים קשים כגון קוקאין.
יש דיווחים כי מספר הריונות מרובה, שימוש באלכוהול וקפאין, חום אימהי (מעל 37.8 בזמן ההפריה) ואי פריון גם משוייכים עם הפלות אך הנתונים אינם חד משמעיים.

הסיבות להפלה:
מומים מולדים – כגון הפרעות שונות בחומר התורשתי (כרומוזומים). קבוצה זו אחראי למעל מ 50% מההפלות. ברב המקרים מדובר במספר לא תקין של עותקים של הקוד הגנטי. רק במקרים נדירים מדובר בבעיה תורשתית.
טרטוגנים (חומר או סביבה עוינת לעובר) – כגון תרופות, מחלות אימהיות (כגון סוכרת), גורמים סביבתיים (כגון קרינה או חום או מתכות כבדות), גורמים בילוגים (כגון וירוסים וחיידקים שונים) וכו'
גורמים הקשורים לאם כגון – מלפורמציות (עיוות או פגם) של הרחם (כגון רחם מחיצתי, רחם עם הידבקויות בחלל הרחם, רחם עם שרירנים מרובים המעוותים את החלל הרחם), מחלה זיהומית אמיהית (כלעיל), מחלות אנדוקריניות (כגון בעיה בבלוטת המגן, מחלה ע"ש קושינג ועוד) וקרישיות יתר.
בעקבות פרוצדורה חודרנית כגון סיסי שליה או מי שפיר
סיבה לא ידועה

 

סימנים ותסמינים של סבוכי הריון בטרימסטר ראשון:
הסימנים הקלאסיים להפלה הם איחור בווסת, כאבי בטן ודימום. מאחר ומדובר בסט מאד לא ספציפי של סימנים ותסמינים ניתן להשתמש בבדיקת הור מון ההריון ובדיקת האולטרהסאונד להגדיר יותר טוב את אופי הבעיה.

חשוב לציין כי אין אחידות בתאור של הפלות בספרות ומובאת לפניכם דוגמא.

סיבוכי הריון בטרימסטר ראשון מחולקים לשתי קבוצות:

 1. אלו שברוב המקרים ההריון ימשיך
 2. אלו שברוב המקרים ההריון לא ימשיך
לפניכם טבלה המסכמת את סוג ההפלה, מה עושה הורמון ההריון, מה תחווה האישה, מה נראה באולטרהסאונד בעת הבדיקה:
סוג סימנים הורמון הריון אולטרהסאונד
ברב המקרים ההריון ימשיך
הפלה מאיימת דימום, צוואר הרחם סגור עליה תקינה עובר עם דופק
הריון ככל הנראה ייסתיים
הפלה בלתי שלמה פליטה לא שלמה של תוצרי הריון ירידה קלה או לא שינוי רירית רחם מעובה, לא סדירה
הפלה שלמה פליטה שלמה של תוצרי הריון ירידה מהירה חלל הרחם ריק
הפלה בפועל דימום עם קרישים וכאבי בטן בדר”כ ללא שינוי שק הריון בתהליך יציאה
מות עובר היעלמות סימני הריון, רחם לא גדל עולה, יורד או ללא שינוי עובר ללא דופק
הריון ללא עובר רחם לא גדל עולה, יורד או ללא שינוי שק הריון ללא עובר
האבחנה לא תמיד קלה מאחר והתסמינים והסימנים חופפים. בנוסף, לא תמיד ניתן לראות הריון צעיר בבדיקת האולטרהסאונד. לפיכך, בחלק מהמקרים המתנה תאשר או תדחה את האבחנה.
 אם את חושדת שיש לך הריון לא תקין, קבעי תור בהקדם ומנעי סיבוכי הריון לא תקין.
באבחנה מבדלת לחלק מהסימנים נמצאים הריון חוץ רחמי והריון מולרי (נקרא היום מחלת הריון טרופובלסטית) בשל כך, נשים שמיקום ההריון שלהן אינו ידוע צריכות להיות במעקב או לפנות לרופא בכל שינוי במצבן.

מתי יש צורך בבדיקת הורמון ההריון?
כאשר האבחנה הסונוגרפית הראשונית אינה וודאית, בנשים בהן יש חשש שההריון אינו במקום תקין, בשנים עם חשד להריון מולרי, בנשים שיש להן היסטוריה של הפלות חוזרות והרופא מחליט על מעקב.

תמונות אולטרהסאונד של סיבוכי טרימסטר ראשון:

הריון ללא עובר:

חשוב לציין כי בהריון צעיר מאד שק הריון ללא שק חלמון או עובר הוא ממצא תקין. לעומת זאת, בהמשך שק הריון ללא שק חלמון או עובר עם דופק הינו ממצא לא תקין. מאחר וגדילת שק ההריון קבועה בשלב זה של ההריון אנו יודעים באיזה גודל שק אנו אמורים לראות בוודאות שק חלמון או עובר עם דופק. אם סמנים אנטומים אלו לא נצפים, ההריון אינו מתפתח בצורה תקינה.
(בבדיקה עם מתמר וגינלי: בשק הריון בגודל ממוצע של כ 8 ממ צריך לראות שק חלמון, בגודל ממוצע של 16ממ'  צריך גם לראות קוטב עוברי עם דופק)הריון עם עובר ללא דופק:
לא ניתן להדגים זאת בתמונה, אך כאשר נצפה עובר ללא דופק הסיכוי להריון תקין קטן ביותר. עם זאת כדאי להמתין בעוברים קטנים מאד ולעקוב אחרי רמות הבטא. כשיש ספק מומלץ להמתין ולבצע בדיקה חוזרת. דופק איטי הוא גורם סיכון למות עובר ויש צורך במעקב.
חשוב לבצע אולטרהסאונד אצל רופא המנוסה בבדיקה זו.

הריון עם הפלה בלתי שלימה:

תוכן בחלל הרחם לאחר הפלה. צבע דופלר יכול לעזור באבחנה בין קרישי דם לחלקי שליה

גורמי סיכון הנצפים בבדיקת האולטרהסאונד:

 

GS – שק הריון לא סדיר בחלק התחתון של הרחם במהלך הפלה בלתי שלימה
דם ברחם – שק הריון ולימינו אזור עם צבר דם בין ההריון וקיר הרחם (מסומן SCH באנגלית)
קצב הלב העוברי – קצב הלב העוברי בשב' 5-6 הוא כ 100 – 115 פעימות לדקה. קצב זה מתגבר ל 140 בשב' 9. קצב לב נמוך הוא גורם סיכון להפלה ובמיוחד אם יש דימום וגינלי. אם ההריון ממשיך, קצב לב איטי משויך עם בעיות כרומוזומליות בעובר

דם ברחם – או המטומה בשפת הרופאים, היא היצטברות של דם בין שק ההריון לרחם. הדם יכול לעבור לחלל הרחם ולגרום לדימום חיצוני. רמת הסיכון להריון תלויה במרחק של צבר הדם מהשליה העוברית. רוב ההריונות עם המטומה מסתיימים בהצלחה. ההשלכות של ממצא זה על תוצאי ההריון (סיבוכי הריון וכו) עדיין נחקרים.

שק אמניון – סימן "שתי שקים" אינו סימן טוב

שק הריון עם מיעוט נוזל – הסיכוי להריון קטן תקין גם אם נצפה דופק תקין. ההבדל בין גודל השק לגודל העובר צריך להיות יותר מ 5ממ' (לדוגמא עובר של 2 ממ' צריך שק של יותר מ7 ממ)
שק חלמון – שאינו סדיר, אקוגני, בעל נקודות מסויידות או גדול במיוחד יכול להעיד על בעיה בהריון שעלולה לגרום להפסקת ההריון. גודל שק החלמון בד"כ אינו עולה על 6ממ' (שב' 10)
שק האמניון – שתי שקים עם העובר (סימן "שתי שקים", האמניון ושק החלמון או שתי שקי חלמון או שק חלמון+ציסטה) הוא סימן לא טוב. בנוכחות סימן זה ההריון בד"כ לא יימשך.
גם שק אמניון גדול יכול להעיד על בעיה התפתחותית וסיכון להריון.


לסיכום
הפלה בטרימסטר ראשון הוא ארוע מאד לא נעים היכול לגרום לצער,פחד וחששות. חשוב לזכור שלמרות שהתרחשה הפלה ולמרות שברוב המקרים לא נדע את הסיבה להפלה, ההריון הבא יהיה תקין.


מקורות

אולטרהסאונד במיילדות וגינקולוגיה, קאלן, מהדורה שישית, 2006

UPTODATE ספטמבר 2010

5 תגובות

 1. הי, אני בשבוע 7, שבוע שעבר היו לי תופעות הריון חזקות ובשלושה ימים האחרונים אני מרגישה מעולה, האם לחשוש להפלה?

  1. שלום מירי
   מסיבות משפטיות אני לא יכול לתת ייעוץ אישי דרך האתר.
   ללא קשר למצבך, חשד להפלה בשליש הראשון להריון עולה כאשר יש דימום או כאבים.
   בכל מקרה בו לאישה הרה יש תופעות אחרות שמטרידות אותה מומלץ להתייעץ עם רופא נשים מומחה.
   בברכה
   דר ארנון אגמון

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content