ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

בחילות והקאות בהריון – איך מתמודדים?

כללי:
חמישים אחוז מהנשים ההרות יסבלו מבחילות והקאות בטרימסטר ראשון. רבע נוסף יסבול רק מבחילות. ב 35% מנשים אלו הבעיה תגרום לאובדן ימי עבודה ומתח בין בני הזוג. אחוז קטן מהנשים יגיעו לאשפוז עקב התיבשות ואובדן משקל קיצוני.
מצב של הקאות מתמשכות נקרא ברפואית היפראמזיס גרוידרום. המצב מתאפיין בהקאות שאינן פוסקות המלוות עם ירידה
במשקל, סימני התייבשות והפרעות במשק המלחים בגוף.
ברוב הנשים, כאמור לעיל, בחילות והקאות בהריון הם בעיה מוגבלת בהיקפה המסתיימת ברוב המקרים עד אמצע הטרימסטר השני (שב' 18-20).
עד היום לא ברור מה הסיבה למחלה. חומרת המחלה קשורה לכמות הורמון ההריון המסתובב בגוף (בטא HCG ). לפיכך, בהריון מרובה עוברים או הריון מולרי יש סיכון מוגבר לבחילות והקאות בהריון (שניהם משויכים עם בטא גבוהה).

עוצמת בחילות והקאות ביחס לרמות הורמון ההריון
N Engl J Med. 2010;363:1544-1550

איך מתמודדים עם הבעיה?

טיפול ללא תרופות

מומלץ להימנע מחשיפה למקורות מזון הגורמים לבחילות כגון מזון שומני, מזון מטוגן וכל ריח או מזון הגורם לבחילה. מומלץ לאכול ארוחות קטנות ובינהן לשתות הרבה או לאכול מזון יבש עתיר חלבונים.
השימוש ג'ינג'ר או בויטמין B6 (פירידוקסין או אנוקרידין) יעזור לחלק מהנשים (הוכח כעוזר במחקרים מבוקרים). לג'ינג'ר תופעות לוואי כגון צרבת. בנוסף, ג'ינגר נקשר במספר מחקרים עם מוטגניות (יכולת לשנות את החומר התורשתי), טרטוגניות (תרופה הגורמת למומים) ואבורטיפיקנטיות (יכולת של חומר גרום להפלה). בחלק מהמקומות בעולם (דוגמת גרמניה, ג'ינג'ר אינו מומלץ בהריון. למרות האמור לעיל, ג'ינג'ר כן מאושר בארץ ובארה"ב כל עוד המינון אינו עולה על גרם ליום ורוב הדיווחים הנ"ל נקודתיים.
ויטמין B6 (פירידוקסין) יכול לגרום לרגישות לשמש ודלקת בעור. לא ידוע על השפעות מזיקות לאם או לעובר. אם זאת, פירידוקסין פחות יעיל מג'ינג'ר.
דיקור סיני לא הוכח כיעיל במחקרים מבוקרים אך יתכן כי לחלק מהנשים טיפול זה יעזור.

טיפול תרופתי

מחקרים מבוקרים הראו כי השימוש בדוקסילאמין (אנטיהיסטמין) בשילוב עם ויטמין B6 (פירדוקסין) מפחית בכ 70% בחילות והקאות בהריון. הטיפול בטוח ואין סכנה לעובר. האיגוד האמריקני למילדות וגינקולוגיה ממליץ על השילוב הזה כקו ראשון לטיפול. התרופה נקראת בארץ דיקלקטין ונרשמת כעת רק בצורה פרטית.
בנשים שלא מגיבות לטיפול הנ"ל ניתן להוסיף פרמין (פומי או רקטלי) או פנרגן (פומי או בג'ל הנספג תת עורית) לפני הארוחות. יש להגביל את השימוש בפרמין עקב תופעות לוואי אפשריות.
במקרים קיצוניים או כאשר טיפולים אחרים אינם עוזרים ניתן לשקול טיפול עם זופרן. מספר מחקרים אפידימיולוגים מצאו קשר בין מתן זופרן בשליש הראשון להריון ועליה קלה בסיכון למומי לב. לפיכך יש לשקול סיכון מול תועלת בטיפול בשליש הראשון בהריון.
יש הטוענים כי חלק מהתופעה הינה פסיכולוגית ויש לשקול טיפול פסיכולוגי במגביל לטיפול התרופתי.

מתי יש להתאשפז ?
מומלץ לאשפז נשים שאינן מגיבות לטיפול תרופתי והמציגות תמונה של ירידה של מעל 5% ממשקל גופן, התיבשות (קטונים בשתן) ושינויי ברמות המלחים בדמן (במיוחד אשלגן).
באשפוז מבוצע טיפול תוך ורידי של נוזלים ומלחים, טיפול בנוגדי הקאה תוך ורידי ובמקרים קיצוניים הזנה אנטרלית (צינור אוכל המוכנס ישירות מהפה למעי).

חשוב לציין כי אם את סובלת מבחילות והקאות בהריון כדאי להיבדק על ידי רופא נשים ולודא כי אין גורמים אחרים לבעיה כגון הריון מולרי, מחלה במעי או כאבי ראש מיגרנוטים. את הטיפול יש לתאם עם הרופא המטפל והמידע המובא כאן הוא לצורך ידיעה בלבד ולא כהמלצה לטיפול זה או אחר.

מקורות:
uptodate 2010

N Engl J Med. 2010;363:1544-1550

Drugs in pregnancy and lactation ' Tenth edition. Briggs and Freeman

 

13 תגובות

 1. האם זופרן מסוכנת בהריון? אני נוטלת אותה משבוע 24 לערך(עכשיו 35) פעמיים ביום (8מ"ג כל פעם). רופא המעקב בסיכון שלי(הריון תאומים) המליץ עליה ולא סיפר על הסכנות שלה אבל לאחרונה נתקלתי בכל מיני מאמרים עליה שגרמו לי לחשוש מהשימוש בה. יש לציין כי אין למעט ההקאות (והצרבות שאני לווה ומקהלת אומפרדקס פעם ביום)-אין לי כל תופעות לוואי מהתרופה-לא כאבי ראש/עצירות וכדומה. הייעוץ הטרטאולוגי אמרו שאין מחקרים עליה בשלב הריון מתקדם ככ אבל שבטרימסטר הראשון היא מסוכנת(ולא לקחתי אותה בשלב זה עדיין). אשמח לשמוע מה עמדתך בנושא, תודה

  1. שלום יעל,
   זופרן היא תרופה למניעת בחילות המאושרת למתן לאחר טיפולים למחלת הסרטן ולאחר נתוחים.
   התרופה אינה מאושרת בארץ לטיפול בבחילות בהריון אך נמצאת בשימוש מחוץ להתוויה כאשר טיפולים אחרים אינם עוזרים או במקרים קשים.
   מחקרים בחיות לא הדגימו סיכון לעובר. בבני אדם התרופה עוברת פרוק בגוף האם ועוברת את השלייה.
   יש אי הסכמה לגבי הטרטוגניות של זופרן. אם זאת מספר מחקרים אפידימיולוגים מצאו קשר בין מתן זופרן בשליש הראשון להריון ועליה קלה בסיכון למומי לב.
   בברכה
   דר אגמון

 2. שלום,
  אני סובלת מבחילות ולפעמים הקאות. קיבלתי מרשם לדיקלקטין אך אני חוששת לקחת אותו בגלל שקראתי את הכתבה הזאת
  http://news.nationalpost.com/news/canada/diclectin-popular-morning-sickness-drug-less-safe-than-key-study-said-new-report-warns
  אני לא בטוחה אם הבנתי נכון
  אודה לעצתך המקצועית
  נטלתי את התרופה יומיים וחשתי נמנום כבד והפסקתי אותה

  1. שלום
   לא ניתן לבצע ייעוץ אישי באינטרנט, אני ממליץ לפנות לייעוץ במרפאה
   ללא קשר למקרה האישי שלך, הכתבה שצירפת אינה מאמר מדעי ולכן לא ברור על סמך מה רשמו הכותבים את מה שכתבו. הם כן מציינים במאמר שהתרופה בטוחה.
   גם מדריך לתרופות בהריון והנקה מצטט מספר עבודות מדעיות (האחרונות משנת 2014 ו 2015 – לאחר פרסום המאמר) המצביעות על בטיחות התרופה בהריון.
   את יכולה לפנות לרופא טרטולוג קליני או להתייעץ עם מרכז בטיחות תרופות בהריון בביה״ח אסף הרופא או מכון הר נוי בירושליים לקבל עוד מידע.
   יש מספר שיטות לא תרופתיות להתגבר על בחילות והקאות בהריון ואת יכולה לקרוא עליהם בפוסטים הבאים:
   https://arnonagmon.com/בחילות-והקאות-בהריון-איך-מתמודדים/
   https://arnonagmon.com/בחילות-והקאות-בהריון-לפי-הרפואה-הסיני/
   כמובן שלכל תרופה יש תופעות לוואי, ואני ממליץ צמיד לקרוא את עלון השימוש בתרופה ובמידה ויש תופעות לוואי לפנות לייעוץ עם רופא מומחה
   בברכה
   דר אגמון

 3. שלום, אני בהריון בשבוע 10. בעקבות בחילות קשות והקאות מרובות, רופא הנשים שלי המליץ לי לקחת דיקלקטין. הבחילות נעלמו תוך זמן ממש קצר ואיתם גם התשישות. אני ממש מרגישה כאילו אני לא בהריון…
  אפשר לדעת מה בדיוק גורם לכך שהתשישות הנוראית שהייתה לי נעלמה פתאום. אילו מרכיבים בדלקטין משפיעים על כך?

  1. שלום
   לא ניתן לתת ייעוץ אישי באינטרנט, אני ממליץ לפנות למרפאה.
   ללא קשר למצבך או אליך, דיקלקטין מורכב מדוקסילאמין – נוגד היסטמין ופירידוקסין – ויטמין בי 6.
   דיקלקטין, הנמצא בשימשו בקנדה מ 1979, נחשב בטוח בהריון (לפי בריגס)
   דיקלקטין נסבל היטב על רב הנשים שנוטלות אותו בהריון
   להלן מחקרים בנושא
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25884778
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24574047
   בברכה
   דר אגמון

 4. שלום,

  האם הדיקלקטין עובר לעובר? האם מותר לקחת אותו בסמסטר הראשון? (שבוע 6)?

  1. שלום
   לא ניתן לתת ייעוץ אישי פרטני באינטרנט, אני מציע לפנות לייעוץ במרפאה.
   את יכולה למצוא עוד מידע בפוסטים הבאים:
   https://arnonagmon.com/wp-admin/post.php?post=5&action=edit
   https://arnonagmon.com/בחילות-והקאות-בהריון-לפי-הרפואה-הסיני/
   ללא קשר אישי למקרה שלך או להריונך, לפי בריגס (מדריך לתרופות בהריון והנקה) דיקלקטין נחשבת לתרופה בטוחה בהריון.
   בברכה
   דר אגמון

 5. אם לקחתי את התרופה שבוע וחצי ועכשיו הבנתי שיש בזה סיכון (זופרן ) ועכשיו אני מפסיקה האם עדיין יחול הסיכון? אנא …. ממש נבהלתי.

  1. שלום
   אני לא יכול לתת ייעוץ אישי פרטני באינטרנט, אני מציע לפנות לרופא בתחום הטרטולוגיה הקלינית.
   את יכולה לקבל מידע לגבי בחילות הקאות בהריון בפוסטים הבאים
   https://arnonagmon.com/בחילות-והקאות-בהריון-איך-מתמודדים/
   https://arnonagmon.com/בחילות-והקאות-בהריון-לפי-הרפואה-הסיני/
   ללא קשר למקרה האישי שלך, מחקר דני ושוודי העלו חשש לעלייה במומי לב כאשר הוא ניתן בשליש הראשון להריון.
   בברכה
   דר אגמון

 6. האם דיקלקטין בטוחה מספיק בהריון? האם אין חשש למומים בעובר?

  1. שלום,
   את יכולה למצוא מידע על התמודדות עם בחילות והקאות בהריון בפוסט הבא:
   https://arnonagmon.com/בחילות-והקאות-בהריון-איך-מתמודדים/
   לפי הספרות הקיימת, דיקלקטין נחשב בטוח בהריון.
   להלן סיכום הנושא מספר הנחיות לטיפול תרופתי בהריון:
   ״The preponderance of data supports the assessment that the fixed combination of doxylamine-pyridoxine is safe in human pregnancy, including the 1st trimester. Positive associations with congenital malformations have been observed but probably reflect outcomes that have occurred by chance or are the consequences of nausea and vomiting itself. Moreover, these reports do not consistently describe a specific syndrome or group of malformations. Therefore, pregnant women who request medication for nausea and vomiting can be offered this drug combination, but, as with any treatment during pregnancy, the available evidence should be reviewed with them to obtain their general consent before initiating therapy. The doxylamine-pyridoxine combination (Diclegis) is now available in the United States (1). It is indicated for the treatment of nausea and vomiting of pregnancy in women who do not respond to conservative management.״
   כמובן שיש לשקול כל טיפול תרופתי עם רופא מומחה במרפאה על מנת לשקול יעילות מול סיכון.
   בברכה
   דר אגמון

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content