ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

יבלות אברי המין (קונדילומה) גם בהריון

יבלות באברי המין מאד נפוצות. הן נקראות גם קונדילומה (condyloma acuminate). היבלות נגרמות על ידי וירוס (הפפילומה) ומועברות genital-itchinessבעיקר ביחסי מין. היבלות נפוצות הן בגברים והן בנשים. נשים נוטות לפנות לטיפול יותר מגברים.

מה גורם לקונדילומה ?

יש מספר רב של וירוסים שונים הנקראים כקבוצה וירוס הפפילומה האנושי או בקצרה פפילומה. משפחת הפפילומה מכילה כ 70 זני וירוסים דומים (כמו שיש הרבה זני סחלבים) חלק מהוירוסים יכולים לגרום ליבלות חלק למצבים טרום סרטניים וחלק לסרטן.

איך נדבקים בוירוס הפפילומה?

הדרך הכי נפוצה להידבק בפיפלומה היא דרך יחסי מין. ככל שיש יותר בני זוג כך הסיכון לפפילומה עולה. אם זאת ניתן להידבק בפפילומה גם דרך סדינים, מגבות בגדים וכדומה. רב הזיהומים יחלפו לבד בתוך שנתיים.

איך אדע שיש לי קונדילומה ?

וירוס הפפילומה
וירוס הפפילומה

בחלק גדול מהמקרים לא יודעים שיש קונדילומה מאחר והנגעים מאד קטנים ולא מפריעים. בחלק מהמקרים יש יבלות הנראות לעין. אלו יכולות להיות עגולות, כרוביתיות או שטוחות באזור אחד או במספר אזורים. הנגעים יכולים לגרד, לשרוף, לכאוב ואף לדמם. במקרים נדירים יכולים להפריע ביחסי מין ובמתן צואה.

איך אדע אם יש לי קונדילומה ?

רופא יכול לאבחן את הקונדילומה על ידי הסתכלות. לפעמים יחליט הרופא לבצע בדיקות נוספות (קולפוסקופיה, אנוסקופיה, ביופסיה וכו') על מנת לשלול הימצאות נגעים קטנים וגם נגעים בחללים נוספים.

האם קונדילומה יכולה להיות משהוא אחר?

כן, יש מספר מצבים הדומים לקונדילומה. אלו כוללים מספר מצבים שפירים כגון קונדילומה לטה (סיפיליס), פפילומטוזיס של הערייה (מצב שפיר דומה לקונדילומה), מולוסקום קונטגיוזום (וירוס ה MCV) , שאריות קרום הבתולין ועוד. במקרים נדירים קונדילומה יכולה לגרום למצבים טרום סרטניים וסרטניים. אלו בעיקר מופיעים כנגעים לא טיפוסיים שאינן מגיבים לטיפול ובאנשים עם כשל חיסוני.

מכשיר לייזר המשמש לטיפול בקונדילומה
מכשיר לייזר המשמש לטיפול בקונדילומה

אלו טיפולים קיימים לפפילומה ?

יש מספר נרחב של טיפולים ליבלות. הטיפולים מתחלקים למספר קטגוריות, הרס כימי או פיזי, טיפול אימונולוגי (חיסוני) וטיפול כירורגי.מרבית הטיפולים נותנים מזור חלקי מאחר והיבלות נוטות לחזור. הטיפולים הכי יעילים הם כירורגים.

האם קיים חיסון לפפילומה ?

ניתן היום לבצע חיסון (גרדסיל) המחסן כנגד שני זני פפילומה הגורמים ליבלות. החיסון אינו מטפל ביבלות קיימות.

מה לגבי קונדילומה בנשים בהריון ?

לא ידוע האם קונדילומה מחמירה כתוצאה מהריון או לאו אך מדיווחים נראה שהקונדילומה מחמירה. הסיכון להעברת הקונדילומה ליילוד עומדת על 7 ל 1000 (פחות מאחוז). אין מחקרים שבדקו האם טיפול מונע העברה. ההגיון אומר שלא. למרות זאת, רב ההדבקות נגרמות בלידה ולכן טיפול לפני הלידה היא אפשרות סבירה במיוחד אם יש הרבה נגעים או נגעים בתעלת הלידה. ללא קשר ניתן לטפל אם הנגעים מפריעים מגרדים או מדממים כמו בכל אישה שאינה הרה. נתוח קיסרי לא נמצא כמונע העברת הוירוס אך יש עבודות שמראות ירידה בשיעור ההדבקה. מאחר והסיכון להדבקת היילוד מאד נמוך בכל מקרה, אין הצדקה לנתוח קיסרי אלא במקרים בהם יש נגעים נרחבים בתעלת הלידה היכולים להפריע למהלך הלידה.  

הטיפולים המוצעים כבטוחים בהריון הם חומצה אצטית, צריבה בחנקן, כירוגיה עם סכין או לייזר. יש מאמרים המדווחים על טיפול באלדרה ללא תופעות לוואי לעובר. 

ד״ר אגמון ארנון

 

תגובה אחת

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content