ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

סיבוכי הריון תאומים זהים (מונוכוריאלים ביאמניוטים – MCBA)

סיבוכי הרינונת תאומים זהים

האחים התאומים היפנוס (שינה) וטנטוס (מוות) הבנים של ניקס (הלילה) - מיתולוגיה יוונית

הסיבוכים הייחודיים להריונות תאומים זהים (מונו-זיגוטים) עם שליה אחת ושתי שקים (MCBA)  כוללים:

TTTS (תסמונת עירוי בין התאומים) , עובר אחד עם עיכוב בצמיחה העוברית, TRAPS, TAPS,

מומים ועוד. שיעור הסיבוכים בהריונות אלו עומד על כ 30%.

שיעור המומים בתאומים זהים גדול משל אלו בהריונות יחיד. מדובר בשכיחות של כ 3% מעל הרקע.

מומים נפוצים בהריונות אלו כוללים תאומים סיאמים (conjoined twins), העדר לב לאחד העוברים

תאומים סיאמים מחוברים בחזה

(acardiac twin), סירנומליה (sirenomelia – מום בו הגפיים התחתונות מחוברות ונראות כגפה אחת), מום פתוח בתעלת העצבים (Neural tube defect), היקף ראש קטן בצורה פתולוגית (microcephaly), נוזל בכמות מוגברת בחללי המח (hydrocephaly), חלל מח בודד (holoprosencephaly), היעדר גפה, אי יצירת מעי (intestinal atresia) ועוד

TTTSמתרחש בכ 10% מההריונות תאומים זהים (MCBA). מדובר בהפרעה באיזון בזרימת הדם בין העוברים כתוצאה מקישור בין כלי הדם של העוברים בתוך השליה. התסמונות יכולה להתרחש בכל שלב של ההריון ובמקרים חמורים יכולה להופיע כבר במחצית הראשונה של ההריון. בתסמונת זו יהיה עובר שיקבל יותר דם ולכן יהיו בשק מי השפיר שלו יותר מים ועובר המקבל פחות דם ובשק מי השפיר שלו יהיה מיעוט מיים. בשלבים מתקדמים של הבעיה העובר שמקבל פחות דם יפסיק לצמוח ויכול להיפגע נורולוגית/מוחית ואף למוות בעוד העובר המקבל יותר דם יוצף בדם עד

איור המראה עובר עם מיעוט מי שפיר ועובר עם ריבוי מי שפיר

שיפתח בצקת ויכנס לאי ספיקת לב היכולה גם היא להוביל לפגיעה נוירולוגית/מוחית ולמוות. בהריון כזה יש סיכון מוגבר לירידת מים ולידה מוקדמת ופגיעה חמורה בעוברים. האבחנה של המצב נעשית בבדיקות אולטרהסאונד וגם חומרת המחלה מוגדרת לפי פרמטרים אולטרהסונים דוגמת כמות המים בשקים, המצאות שתן בשלפוחיות השתן של העוברים, זרימות דם בחבלי הטבור, סימני מיימת בעוברים ועוד. יש מספר פתרונות לבעיה החל מניקור מים בשק מי השפיר עם ריבוי המים, יצירת חור במחיצה המפרידה את העוברים, צריבת כלי הדם המקשרים בין העוברים ואף המתת אחד העוברים על מנת להציל את האחר. מדובר בבעיה סבוכה שראוי כי תטופל במרכז שלישוני המתמחה בנושא.

בכ 10% מהריונות התאומים הזהים MCBA  לעובר אחד יהיה עיכוב בצמיחה העוברית. חלוקה לא שווה של שטח השלייה וקשרים בין כלי הדם בשלייה העוברית גורם למצב זה. האבחנה נעשית באולטרהסאונד לפי פרמטרים שונים הכוללים כמות מי השפיר, גודל העוברים וזרימות הדם בחבלי הטבור. במקרים חמורים מצב זה יכול להיות מסוכן ולכן יש צורך במעקב. אין טיפול מוסכם לבעיה אך יש הדוגלים בצריבה של כלי הדם המחברים בין העוברים. גם מקרים כאלו צריכים מעקב במרכז שלישוני המתמחה בנושא.

ב TRAP sequence מדובר במצב נדיר בו עובר אחד אינו תקין (ללא לב משלו) והעובר התקין מקיים את שניהם. המצב יכול להסתיים באי ספיקת לב ואף מוות של העובר התקין. יש סיכוי מוגבר למומים בעובר התקין. ניתן לטפל בבעיה על ידי חסימת/צריבת חבל הטבור של העובר ללא הלב.

ב TAPS לעובר אחד מתפתחת אנמיה (חסר דם) בעוד לעובר השני פוליציטמיה (עודף דם) מומלץ לעקוב אחרי זרימות הדם במח העוברים כל ההריון ובמידה והמצב חמור לשקול עירוי דם או יילוד.

הריון תאומים עם שליה אחת ושתי שקים הוא הריון בסיכון גבוהה. מומלץ לבצע אולטרהסאונד בטרימסטר ראשון לאבחן את סוג ההריון ולאחר מכן להתייעץ עם מומחה להריונות אלו על מנת להחליט איך מתקדמים ואיך יבוצע המעקב ומתי והיכן. בביה"ח איכילוב מבוצע מעקב ייחודי ביחידת אולטרהסאונד מתחילת ההריון ועד ללידה.

דר אגמון ארנון

 

2 תגובות

  1. שלום ד״ר ,
    שמי אורלי אני בת 36 ויש לי תאומים בני 10 לא זהים . גיליתי שאני בהריון תאומים ספונטני באותו שק שבוע 6.4 לפי הערכה של טכנאית אולטרסנאוד . עדיין לא רואים דופק ועובר אחד גדול יותר יותר מהשני. הרופאה שלי טוענת שההריון אינו תקין וכל הנראה תהייה הפלה טבעית או שאצטרך לבצע גרדה… מה אליי לעשות? אני ממש מבולבלת …
    אשמח לקבל עצה .
    תודה אורלי הלל.

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content