ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

עובר גדול (LGA) , יילוד גדול (מקרוזומיה) מה ההשלכות ?

הענק אנקלייד נקבר לאחר שהפסיד לאלה אתנה בקרב הענקים נגד אלי האולימפוס. פסל ארד ע"י גספארד מרסי מ 1676 בגני וורסאי שבצרפת

עוברים שמשקלם המוערך הוא מעבר לטווח הנורמה נחשבים עוברים הגדולים לגיל ההריון. אלו מעל 4 ק"ג נקראים עוברים מקרוזומים.

עוברים הגדולים לגיל ההריון הם אלו הנמצאים מעל לאחוזון 90 בעקומת הנורמה (Large for Gestational Age) בעוד עוברים מקרוזומים (Macrosomia) הם עוברים המוערכים מעל משקל מסויים, בד"כ מעל 4 ק"ג (אם כי בארה"ב מקובל להכליל עוברים מעל 4.5ק"ג). רופאים מגדירים קבוצה "מקרוזומית" מאחר ולקבוצה זו של עוברים/יילודים יש יותר סיבוכים מיילדותיים.

למקרוזומיה סיבות רבות.
יש המחלקים את הסיבות למקרוזומיה לקבוצות. הקבוצות כוללות סיבות מובנות-אתניות, סיבות סביבתיות וסיבות גנטיות. סיבות מובנות- אתניות כוללות נטיה משפחתית, עובר ממין זכר, מוצא וכו'. סיבות סביבתיות כוללות השמנת יתר, סוכרת, מספר רב של הריונות בעבר, הריון עודף (מעבר ל 42 שבועות) ועוד. סיבות גנטיות כוללות סינדרומים גנטים (כגון בקויט וידמן, סוטוס, פרלמן וכו' — נדיר). בד"כ חושדים בסיבות גנטיות במקרים בהם משקל העובר גדול ביותר ונצפים ממצאים נוספים בסקירת מערכות.

הסיבות השכיחות ביותר לעוברים גדולים הן סיבות מובנות-אתניות, סוכרת אימהית והשמנת יתר או עליה מוגזמת של משקל בהריון.

כ 10% מסיבוכי הלידה נגרמים עקב מקרוזומיה.

תינוק גדול. ב 1879 נולד לאנה בייטס מקנדה תינוק במשקל 10.8 ק"ג. הוא היה התינוק הכי גדול שנולד מעולם.

סיבוכים מילדותיים ששכיחותן גדלה בנוכחות עוברים גדולים כוללים: לידה ארוכה שאינה מתקדמת, לידות מכשירניות (וואקום או מלקחיים) ונתוחים קיסרים, קרעים באזור החיץ ודמם בתר לידתי (סביב הלידה). בנוסף, מקרוזומיה היא גורם סיכון לפרע כתפיים (מצב בו העובר נתקע בתעלת הלידה לאחר שהראש יצא) הסיכון לפרע כתפיים גדל עוד יותר בנשים עם סוכרת. פרע כתפיים מגדיל את הסיכון לפגיעה בעצבים המלווה בשתוק ידיים, שבר בעצם הבריח או הירך, פגיעה מוחית ובמקרים נדירים מוות.
לילודים מקרוזומים יש סיכון מוגבר להפרעה באיזון הסוכר ולהשמנת יתר כמו גם להפרעות מטבוליות (חילוף חומרים) בהמשך החיים.

אבחון מקרוזומיה מונע סיבוכים.
אבחון של מקרוזומיה טרם הלידה מאפשר תכנון צורת הלידה ומניעת סיבוכים. אבחון סוכרת באם לעובר מקרוזום מאפשר טיפול ואיזון של הסוכרת באם ותכנון צורת לידה. אלו יכולים למנוע סיבוכים לאם וליילוד.

תקן הזהב באבחון עוברים גדולים הוא אולטרהסאונד.

אולטרהסאונד של ירך העובר בשלושה מישורים. מדידת נפח הירך יכולה לשמש בהערכת משקל העובר

אבחון עוברים גדולים יכול להתבצע על ידי הערכת גורמי סיכון כגון סוכרת, השמנת יתר וכו', הערכת גודל קלינית (התרשמות מגודל הרחם) ועל ידי הערכת משקל עובר באמצעות אולטרהסאונד.
אבחון עוברים גדולים לא יכול להתבסס על גרומי סיכון מאחר ול 40% מהעוברים המקרוזומים אין גורמי סיכון מקדימים. הערכת משקל באולטרהסאונד נחשבת לבדיקת תקן הזהב. הערכת המשקל מבוצעת על ידי מדידת מספר פרמטרים בעובר (ראו בלוג על הערכת משקל העובר). מבין הפרמטרים הנמדדים (אורך הירך, היקף הראש והבטן) היקף הבטן הוא הפרמטר הכי אמין לניבוי מקרוזומיה.  ניתן גם להשתמש ביחסים בין מדדים שונים (למשל היקף הבטן לאורך הירך) אך הרגישות אינה גבוה. (רגישות היא היכולת למצוא את העוברים הגדולים מתוך קבוצה של עוברים שרק חלקם גדולים) יש מחקרים הטוענים כי הערכת משקל באולטרהסאונד אינה מדוייקת יותר מהערכת גודל קלינית. מחקר מעניין הראה כי הערכת משקל היילוד על ידי נשים הרות (שילדו בעבר) לפני הלידה מדוייק לא פחות מההערכת משקל קלינית או סונוגרפית.

הערכת משקל באולטרהסאונד אינה מדוייקת אך היא השיטה המקובלת כיום לאבחון עוברים גדולים.

מדידת משקל בעזרת MRI. השיטה מדוייקת אך בשלב זה לא בשימוש קליני.

יכולת הניבוי של אולטרהסאונד בהערכת משקל טרום לידה אינה גבוהה. מחקרים מראים כי אנו מוצאים רק כחצי מהעוברים הגדולים טרם הלידה. מאחר וטווח הטעות בהערכת משקל גדולה, במיוחד בעוברים גדולים, בחלק מהמקרים בו נאמר לאישה שיש עובר בגודל תקין נולד עובר גדול (20% מהמקרים) ובחלק מהמקרים בו נאמר לאישה שיש עובר גדול נולד עובר במשקל תקין (40% מהמקרים). תיארוך מדוייק של ההריון חשוב מאד להערכת משקל עוברית מדוייקת. עובר גדול יכול בעצם להיות עובר בגיל הריון מתקדם יותר.

כדאי לבצע מעקב משקל כשיש חשד לעובר גדול.
במידה ומדובר בהריון בר סיכון (למשל בסוכרת) כדאי לעקב אחרי הצמיחה העוברית. לא מומלץ על מרווח של פחות משלושה שבועות בין הבדיקות. יש עבודות המראות כי מספיק לראות הערכות משקל מסקירה מוקדמת ומאוחרת על מנת לייצר גרף גדילה פוטנציאלי. בדיקה אחת בטרימסטר השלישי אמורה לזהות את העוברים שצומחים מחוץ לעקומת הנורמה.

מומלץ לשלול סוכרת בנוכחות עובר גדול.
מאחר וסוכרת בנוכחות עוברים גדולים מגדילה את שיעור הסיבוכים המיילדותיים והפוסט נטליים (לאחר לידה), מומלץ לשלול סוכרת על ידי בדיקת דם.

הערה: יש ספרות ענפה בנושא והבלוג מכסה רק חל' קטנטן מגוף מידע זה. למידע נוסף אנא חפשו עבודות בפאב מד או במאגרי מידע אחרים.

ספרות:

אולטרהסאונד במיילדות וגינקולוגיה, קאלן, מהדורה חמישית, 2008

מקרוזומיה עוברית, UPTODATE, מאי 2012

מאמרים מהספרות הרפואית

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content