ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

חדרים לטרלים מורחבים במח העובר – מדריך מקוצר

הרחבת חדרים לטרלים הוא ממצא שכיח (0.15-2%) בבדיקות אולטרהסאונד בטרימסטר השני להריון.
הרחבת חדרים היא ממצא חשוב מאחר והיא נגרמת בעקבות מספר רב של גורמים (הפרעות התפתחות, בעיות גנטיות, זיהומיות וכו) הרחבת חדרים יכולה לגרום לעיכוב בהתפתחות לאחר הלידה ולכן בעלת חשיבות.

מהם החדרים הלטרלים ?

חדרי המח
חדרי המח

החדרים הלטרלים במח הם חלק ממערכת חללים במח שמקורם בצנור העצבי הראשוני. החללים השונים (חדרים לטרלים, חדר שלישי, רביעי וכו) מקושרים אחד לשני וגם לחלל המקיף את המח. בתוך מערכת החללים זורם נוזל המסונן מהדם (דרך גופים מיוחדים בצורת אצבעות הנקראים כורואיד פלקסוס) וחוזר אל הדם דרך גופי סינון מיוחדים. מערכת הדם הכללית מופרדת ממערכת הנוזל בחללים.

מה תפקיד החדרים הלטרלים ?

החדרים הלטרלים הם חלק ממערכת חללים שמקיפה את המח וחוט העצבים. המערכת מציפה ושומרת על מערכת העצבים מטראומה. קירות המערכת מונעות מחומרים שאינם רצויים להיכנס לסביבת המח. כמו כן הנוזל במערכת דואג לסביבה כימית ביולוגית מתאימה.

מה ההגדרה של חדרים לטרלים מורחבים ?

אולטרה סאונד של מח העובר המדגים הרחבת חדרים לטרלים
אולטרה סאונד של מח העובר המדגים הרחבת חדרים לטרלים

בין שבוע 15 ל 40 רחב החדרים הלטרלים קבוע. ההגדרה הנוכחית של חדרים מורחבים הם מדידה מעל 10 ממ באזור ספציפי בחדרים בעזרת אולטרהסאונד או תהודה מגנטית.

יש גם סימנים אייכותיים (ללא מדידה) להרחבת חדרים. אלו כוללים "צניחת כורואיד" או כורואיד פחות מ 50% מנפח החדר הלטרלי.

מהן דרגות החומרה של הרחבת חדרים לטרלים ?

דרגות החומרה מורכבות משתי מדדים: רחב החדרים והימצאות/היעדר ממצאים נוספים. לדוגמא רחב חדרים בין 10-15ממ נחשב כהרחבה קלה ומעל 15ממ חמורה. יש כאלו המשתמשים גם בתתי חלוקות.

מה הסיבות להרחבת חדרים לטרלים ?

יש מספר רב של בעיות היכולות לגרום להרחבת חדרים לטרליים. רב הבעיות (בין אם התפתחותיות, זיהומיות או אחרות) מפריעות לסירקולציית הנוזל הנמצא במערכת החדרים במח. הרחבת חדרים יכולה להתרחש גם במקרים של ייצור מוגבר (פפילומה,דימום) או בעיית ספיגה של הנוזל (שינוי מבנה הנוזל, בעיית עצם וכו). בנוסף, הרחבת חדרים משוייכת עם מספר לא מבוטל של סינדרומים (מספר ממצאים המגיעים בד"כ ביחד).

 

זרימת הנוזל בחללי המח
זרימת הנוזל בחללי המח

האם הרחבת חדרים היא גורם סיכן להפרעה בחומר התורשתי ?

כן, במקרים של הרחבת חדרים מבודדת שיעור ההפרעות בחומר התורשתי גבוהה פי 9 מאוכלוסיה מגבילה ללא הרחבת חדרים. שיעור ההפרעות בחומר התורשתי גבוהה יותר אם יש ממצאים נוספים.

 

 

 

 

 

————————————————————————————————————————————————————————–

what you need to know

 

מה הבדיקות והייעוצים שכדאי לשקול במידה ומתגלה הרחבת חדרים לטרליים קלה ?

בדיקה סונוגרפית אנטומית למח העובר על ידי מומחה בתחום. לוודא שנעשתה סקירת מערכות עם דגש על סימנים לאנאפלואידיה (הפרעה בחומר התורשתי כגון תסמונת דאון) וסימני זיהום. בדיקת דם לוירוסים. ייעוץ גנטי (לקבל מיידע על הגורמים הגנטיים האפשריים) דיקור מי שפיר (עקב הסיכון המוגבר להפרעות בחומר התורשתי) תהודה מגנטית (MRI). ייעוץ נוירולוג/נוירוכירורג ילדים.

האם אסימטריה בין החדרים היא ממצא שפיר ?

בד"כ כן. אסימטריה בין חדרי המח היא ממצא שפיר ברב המקרים כל עוד רחב החדרים תקין. מאחר וייתכן שמדובר בתהליך היכול להסתיים בהרחבת חדר אחד מומלץ לבצע מעקב סונוגרפי אחרי רחב החדרים.

האם הממצא יכול להיעלם לפני הלידה ?

כן, בחלק לא מבוטל מהמקרים הרחבת החדרים הלטרלים נשארת קבועה או קטנה טרם הלידה.

האם מומלץ לבצע בדיקת תהודה מגנטית (MRI) ?

תהודה מגנטית לעובר
תהודה מגנטית לעובר

אין הסכמה בקרב המומחים. רב המחקרים לא הראו עליונות של תהודה מגנטית על אולטרה סאונד במציאת ממצאים נוספים. אם זאת חשוב שהבודק יהיה מיומן בבדיקת המח. העבודה הכי גדול בספרות הראתה כי תהודה מגנטית לעוברים עם הרחבת חדרים קלה (<15ממ) מוסיפה מיידע בכ 6% – 10% מהמקרים. בנוסף, תהודה מגנטית מבוצעת מאוחר בהריון כאשר היעילות של הבדיקה הסונוגרפית פוחתת (עקב גירום הגולגולת) ובעלת ייתרון באבחון בעיות שאולטרה סאונד אינו יכול לאבחן.

לסיכום: חלק הממוחים חושבים שכדאי לשלוח לבדיקת תהודה מגנטית רק אם נמצא ממצא נוסף באולטרה סאונד או כאשר בדיקת האולטרה סאונד אינה מייטבית. אחרים סבורים כי יש לשלוח כל אישה עם הרחבת חדרים קלה לבדיקת תהודה מגנטית עקב תוספת המידע שיכולה להתקבל וזאת בהינתן מומחה היכול וזמין לפענח את המיידע. הזמן האופטימאלי לבדיקת תהודה מגנטית היא בין שבוע 30 ל 32 אם יש המבצעים את הבדיקה מוקדם יותר וחוזרים על הבדיקה בהמשך.

האם מומלץ לבצע מעקב ?

כן, הרחבת חדרים לטרלים יכולה להחמיר (15% מהמקרים) ובחלק מהמקרים (כ 10%) מתגלים גם ממצאים נוספים עם הזמן. חלק מהממצאים מתגלים רק לאחר לידה

האם מומלץ לבדוק נוגדנים נגד טסיות (anti-HPA) לעובר ?

לא בהכרח. מאחר וניתן לדעת בעזרת תהודה מגנטית בדיוק רב האם התרחש דימום, אפשר לבצע בדיקה זו רק אם עולה חשד לדמם כגורם להרחבת החדרים או כאשר יש ספק.

מה הפרוגנוזה (צפי/ניבוי) לאחר הלידה ליילוד שנצפתה אצלו הרחבת חדרים לטרליים קלה מבודדת ?business-outlook-2013-235-image

המיידע בנושא לא חד משמעי. השכיחות של עיכוב התפתחותי נוירולוגי באוכלוסיה הכללית אינו ידוע (מחקרים שונים מצאו שכיחות של 3.4% – 13%). עבודה שאספה 16 מחקרים שונים מצאה עיכוב התפתחותי נוירולוגי בכ 10% מהיילודים עם הרחבת חדרים קלה. חשוב לציין שיש שונות גדולה במשך המעקב והקריטריונים לעיכוב התפתחותי נוירולוגי בין העבודות השונות. עבודה אחרת שעקבה אחרי ילדים עד גל שנתיים הסיקה כי יש ספק האם מדדים עובריים סונוגרפיים הם מדד טוב להערכת בעייה התפתחותית נויירולוגית בילדים. חשוב לציין שהמחקר הקיים בנושא בעייתי ודרושים מחקרים נוספים בנושא.

לסיכום, נראה שבכ 90% מהמקרים של הרחבת חדרים קלה התוצאה תהיה תקינה.

מה הגורמים המשפיעים על הפרוגנוזה ?

חומרת ההרחבה וגדילה לאורך זמן קשורים עם צפי פחות טוב.

האם יש קשר בין הרחבת חדרים לטרליים קלה לבעיות פסיכיאטריות בעתיד ?

ככל הנראה לא, אך אין מחקרים טובים שבדקו את הנושא. יש דיווחים לא סדירים על שיוך עם אוטיזם, בעיות קשב וריכוז, בעיות לימוד וסכיזופרניה.

מה המעקב המומלץ לאחר לידה ?followup

כדאי לבצע בדיקה נוריולוגית על ידי רופא נוירולוג ילדים. יש לשקול בדיקת תהודה מגנטית לאחר גיל שנה על מנת לבדוק שאין בעיה בהתפתחות המח. ראוי שהמעקב יימשך לאורך שנים על מנת לגלות מוקדם במידה ויש בעיה התפתחותית הניתנת לשיפר בעזרת אנשי מקצוע ומסגרות מתאימות.

חשוב לזכור שבכ 90% מהמקרים הרחבת חדרים קלה מסתיימת בתוצאה והתפתחות תקינה. כמו כן יש ספק האם יש שיעור מוגבר של הפרעה התפתחותית נוירולוגית לילדים שהייתה להם הרחבת חדרים קלה בעודם ברחם בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

* למיידע מפורט יותר אנא פני לספרות המקצועית או התייעצי עם רופא מומחה בתחום.

 

מקורות:

UPTODATE 2013

אמבריולוגיה אנושית, לרסן, 2009

מתן ייעוץ בהרחבת חדרים לטרלים קלה, מלכיאור וחבריו, אולטרה סאונד במיילדות וגינקולוגיה, 2009

סקירת ספרות

27 תגובות

 1. בן שלי בן 8 וחצי כשנולד סיפרו לנו בטיפות חלב כי היקף הראש שלו גדול מההמוצע , בגיל שנה ותוך כדי אישפוז מסיבה אחרת ביצעו לו סיטי ראש והסתבר שיש הרחבה קלה בחדרים 1ו 3 במוח , מאז הוא ילד רגיל וחכם לכל עניין יש לו יכולת חברתית נדירה גם בשיעורי לשון הוא תותח חוץ מבעיות והתקשות בשיעור החשבון , אני תוהה אם יש קשר לעניין ההרחבה בחדרי המוח?!

 2. שלום דר , גילינו בשבוע 26 הרחבת חדרים לאטיראלית עם הרחבת חדר שלישי של דרגת חומרה 4, ביצענו הפסקת הריון , ההריון היה לאחר טיפולי פוריות . השאלה האם צריך ייעוץ גיניטי ?והאם צריך לבצע בדיקת דם כנגד טיסות? האם יש קשר שהעובר מוקפא?
  תודה מראש….

  1. שלום אילה,
   הסיבות להרחבת חדרים לטרלית מרובות. חלק מהסיבות גנטי. מומלץ לבצע ייעוץ גנטי.
   הסיכוי לנשיאת נוגדנים לטסיות העובר באם נמוך (1:1000 באכולוסיה) והסיכוי להרחבת חדרים מסיבה זו היא כ 15% מהמקרים. למרות שאין הוראות בנושא אני כן ממליץ לבצע את הבדיקה. לגבי עוברים מוקפאים – לא ידוע לי על קשר להרחבת חדרים לטרלים.
   בהצלחה
   דר אגמון

 3. שלום רב,
  בבדיקת אקו לב עובר בעקבות נקודה אקוגנית בלב, בוצע גם סקירה על המוח ונמצאה אסימטריה ללא הרחבה (בשבוע25) . חדר שמאלי 7 ממ, חדר ימני 2.5 ממ. לאחר שבועיים (שבוע 27)בוצע עוד סקירה למוח והמידות לא השתנו. יש לציין כי בתחילת הריון היה חשד להדבקה בcmv, לאחר יועץ עם מומחה למחלות זיהומיות ועם רופא להריון בסיכון הוסבר לנו כי ההדבקה הייתה כנראה לפני ההריון ולא הומלץ על מי שפיר. האם יכול להיות שהעובר בכל זאת נדבק בcmv, ובעקבות זה רואים אסימטריה במוח? על איזה בדיקות נוספות בעקבות הממצא אתה ממליץ? כדוגמת מי שפיר, mri למוח

  1. שלום
   צריך לראות את הפרטים ביתר דיוק על מנת לבצע המלצות במקרה שלך
   למיטב ידיעתי הממצאים המוחיים בcmv כוללים חדרים מורחבים או הסתידויות ואקוגניות מוגברת סביב החדרים אבל לא אסימטריה בטווח הנורמה.
   אם זאת אחד המומחים הגדולים במח של עוברים בארץ הוא פרופ׳ מלינגר מאיכילוב.
   את יכולה להתייעץ עימו בנושא
   בברכה
   דר אגמון

 4. שלום,
  אני בשבוע 27 ובדיקת סקירת מערכות מורחבת נראה שיש החמרה בהרחבת החדרים הלטראליים לדרגה של severe ventriclomegly .עשיתי בדיקת אקו לב והיה תקין ,המליצו על מי שפיר בשבוע 32 ועד אז לעשות mri ,
  איך ניתן לדעת מה הגורם /הרקע להידרוצפלוס ?
  האם זה יכול לחזור בהריון הבא?

  אודה לעזרה
  בתודה מראש,
  אור

  1. שלום אור, יש מספר גורמים היכולים לגרום להרחבת חדרים חלקם ניתן לברר במהלך ההריון. בדיקות דם, אקו לב, בדיקת אולטרהסאונד מכוונת, מי שפיר וצ׳יפ גנטי וכן mri יכולים לעזור בחיפוש הסיבה. הסיכון לחזרה תלוי בסיבה. מאחר ויש הרחבה חמורה אני ממליץ על התייעצות ביחידת אולטרה סאונד (הטובה בארץ לדעתי נמצאת באיכילוב), התייעצות עם נוירולוג/נוירוכירורג ילדים וגנטיקאי רפואי. במידה ויש ממצאים נוספים/אחרים לשקול בדיקות/ייעוצים נוספים.

 5. שלום דר' אגנון ,

  בסקירת מערכות שנייה (שבוע 23+5) נצפה חדר לטרלי ימים 3.3 ,חדר לטרלי שמאלי 7.9 בנוסף רשמה כי הכרונואיד מוזנח .
  הרופאה הפנתה אותי למעקב בעוד 4 שבועות .
  אשמח לדעת מנסיונך – כמה שכיחה התופעה והאם יש סיכוי שהגודל ישאר ולא יגדל ?
  בנוסף מה המשמעות של שילוב שני הממצאים.
  תודה מראש
  ליאה

 6. שלום ד״ר אגמון,
  מדובר בהדבקה עוברית בCMV (אחרי בדיקת מי שפיר) עוד מהשליש הראשון, וכמובן אחרי אינספור עליות ומורדות ובשורות רעות ובשורות טובות…לא פשוט.
  כרגע, בשבוע 34 +-, המצב הוא שאחרי MRI תקין לחלוטין ואולטרה סאונד גם תקין, וחדרי מוח תקינים ולא מורחבים; הומלץ לנו לחזור בעוד שבועיים ימים (כדי לראות אם קיימת דינמיקה באזור המפורט), בגלל שהודגמה אי סדירות באיזור הפריונטריקולרי קרוב לקרן הקדמי בצד אחד. לא ניתן לראות הסתיידות או ציסטה בצורה ברורה.
  השאלה שלי היא האם קיים חשש להחמרת המצב וכמה אפשר להיות אופטימיים שהעובר יהיה תינוק בריא וילד בריא. כמובן שאני לא צריך לתאר כמה התהליך הזה הוא קשה עבור אשתי וכן, גם לי. מאד.
  אשמח לקרוא את תגובתך יחד עם סיבות לאופטימיות- בשבילנו ובשביל כל אלה שעוברים את ה׳מבחן׳ הבלתי צפוי הזה. תודה רבה. ויישר כוחך

 7. שלום רב, אני בת 27 וזהו הריוני הראשון.
  בשבוע 22 עשינו סקירת מערכות ונמצאו חדרים ליטריים בגדר הנורמה העליונה 9.7 ו 9.4, בסקירה המכוונת למוח בשבוע 28+4 נמצאה הרחבה של 11 ו 12, נשלחנו לבצע בדיקת mri והומלץ על יעוץ גנטי, מי שפיר וצ'יפ גנטי.
  לא מעט מעלים בפנינו את האפשרות להפסקת הריון.
  רציתי לדעת האם באמת מומלץ על הפסקת הריון ומה ההשלכות על העובר במידה והחדרים ימשיכו להתרחב.
  מקווים שתוכלו לעזור לנו אפילו במעט. זהו הריון ראשון שלנו ויש לנו בת.
  בתודה.

 8. שלום מרדכי,
  לא ניתן לתת ייעוץ פרטני/אישי דרך הבלוג. בכל מקרה של הרחבת חדרים באולטרה סאונד מומלץ לבצע בדיקה מכוונת למח וייעוץ גנטי. במידת הצורך מבצעים בדיקות נוספות. לפי הממצאים והבדיקות הנוספות ניתן לתת ייעוץ לגבי הפרוגנוזה (הצפי) להתפתחות היילוד.
  בברכה
  דר אגמון

 9. שלום נופר,
  לא ניתן לתת ייעוץ פרטני/אישי דרך הבלוג. בכל מקרה של הרחבת חדרים באולטרה סאונד מומלץ לבצע בדיקה מכוונת למח וייעוץ גנטי. במידת הצורך מבצעים בדיקות נוספות. לפי הממצאים והבדיקות הנוספות ניתן לתת ייעוץ לגבי הפרוגנוזה (הצפי) להתפתחות היילוד.
  בברכה
  דר אגמון

 10. שלום ד"ר . בסריקת מערכות השלישית שביצענו התגלה שחדר שמאלי הוא 10.5 מ"מ וחדר ימיני. הוא 9.9 ואמצעי 10 הרופא המליץ לעשות בדיקת mri וייעוץ גנטי . ורציתי לדעת אם יש ממה לדאוג שמה זה יעלה עד הלידה ל 15 ומעלה ואם לא והרחבה זו תשאר קבועה או תרד ,מה יכולות להיות ההשלכות להרחבה קלה זו בעתיד?
  תודה .

 11. הי שלום אני בשבוע 29 והיה חשש ללידה מוקדמת בדקו אותי באשפוז באולטרסאונד.ואמרו לי שיש אטריה שמאלית 8.7 אחרי כך רופא נשים בדק והיה 8.5..אני ממש בלחץ ומפחדת חוץ מזה הכל היה תקין טכל הבדיקות תודה לאל. אמרו לי לחזור בעוד שבועים למעקב..השאלנ שלי מה הסיכוי שזה יגדל אני ממש מפחדת

  1. שלום
   לא ניתן לתת ייעוץ אישי פרטני באינטרנט
   ללא קשר למצבך או למקרה האישי שלך וכפי שרשום בבלוג חדרים לטרלים מורחבים – מדריך מקוצר
   https://arnonagmon.com/חדרים-לטרלים-מורחבים-במח-העובר-מדריך-מ/
   ״בין שבוע 15 ל 40 רחב החדרים הלטרלים קבוע. ההגדרה הנוכחית של חדרים מורחבים הם מדידה מעל 10 ממ באזור ספציפי בחדרים בעזרת אולטרהסאונד או תהודה מגנטית.״
   רחב חדרים מתחת ל 10 ממ נחשב כתקין.
   בברכה
   דר אגמון

 12. שלום דר. אני בשבוע ה18 להריוני ובבדיקת אולטרא סאונד שעשו לי לאחר שחשתי בכאבי בטן במשך כמה ימים אמרה לי הרופאה שיש לעובר תאי מוח מורחבים של עד 10 ממ השאלה שלי היא כזאת א. כמה זה נפוץ ב. מה הסיכון וכמה הסיכון גדול בהתאם לנתונים (שבוע 18, 10 ממ) ג. האם חובה לעשות סקירת מערכות בהתאם לנתונים הללו ד. האם זה קשור לכאבי בטן ואם כן מה לעשות כשהכאבי בטן ממשיכים (לא מאוד חזקים, לא סדירים, ובעיקר בבטן התחתונה אם כי זה לא קבוע). אשמח מאוד אם תענה לי אני קצת לחוצה מהענייין (הריון ראשון). תודה רבה!!!

  1. שלום
   לא ניתן לתת ייעוץ אישי פרטני באינטרנט, לשם כך עלייך לפנות לייעוץ במרפאה.
   את יכולה למצוא מידע לגבי הרחבת חדרים לטרליים במח העובר בפוסט הבא:
   https://arnonagmon.com/חדרים-לטרלים-מורחבים-במח-העובר-מדריך-מ/
   ללא קשר למקרה שלך, לא ידוע לי על קשר ישיר בין הרחבת חדרים לטרלים וכאבי בטן. מאחר ויש מספר רב של גורמים להרחבת חדרים לטרלים כדאי, בכל מקרה, לעבור ברור אצל רופא נשים.
   בברכה
   דר אגמון

 13. רציתי לבדוק אם עושים את הבדיקה בשבוע 29 האם הוצאות מספקות?

  1. שלום עומרי
   ניתן לבצע בדיקת רחב חדרים לטרלים לאורך כל ההריון.
   מקובל לבצע את הבדיקה במהלך סקירת המערכות (שב 19-25)
   אם המדידה תקינה ואין סיבות אחרות לבצע מעקב לא מקובל לבצע בהמשך ההריון.
   כמובן שהכל גם בהחלטת רופא נשים מומחה המטפל במטופלת.
   בברכה
   דר אגמון ארנון

 14. שלום ד"ר אגמון
  בבדיקה אולטרסאונד שגרתית, מעקב גניקולוג בהריון בשבוע 36 בדיוק, התגלה הרחבת חדר לטרלי 17 ממ,
  יש לציין שזהו הריון ראשון ושבמהלך כל ההריון ביצענו את כל הבדיקות האפשריות והן ככולן תקינות לכל אורך התקופה עד שבוע 36..

  שקיפות עורפית – תקין
  בדיקת דם – תקין
  סקירת מערכות מוקדמת – תקין
  ייעוץ גנטי – תקין
  בדיקת מי שפיר + צ'יפ גנטי – תקין
  בדיקת דם לנגיף זיקה – לאחר טיול בתאילנד – תקין
  סקירת מערכות מאוחרת – תקין
  בדיקה שיגרתית – מעקב גניקולוג בשבוע 28+3 – תקין

  ולאחר כ 7 שבועות , בשבוע 36, אתמול, בבדיקת אולטרסאונד התגלה הרחבת חדר לטרלי כ17 ממ..
  הגניקולוג ד"ר עמית דמתי מנהל מרפאת אינשטיין שבחיפה, הפנה אותנו למומחה אולטרסאונד בבי"ח כרמל ליום ראשון בבוקר..

  מיותר לציין שאנחנו כואבים ומודאגים, חוסר הידע בנושא מענה אותנו שבעתיים, נשמח לדעת מניסיונך האם ייתכן שלא ראו את זה קודם, או שאכן באמת לא היה כלום ומשהו אכן השתבש ב7 שבועות האלו שבין שבוע 28 +3 לשבוע 36? האם יש מקום לדאגה לאחר שכל הבדיקות ביו תקינות? האם ייתכן שנתבדה ואולי זה משהו אחר? כולנו תקווה שכן..

  ואם אכן יש הרחבת חדר לטרלי 17 ממ.. מה זה אומר? האם זה ממש חמור? שאין דרך להתמודד איתו להקטנה ? חיסון, אנטיביוטיקה, ניתוח וכדו' ? האם ניתן לבצע הפסקת הריון בשלב כזה?

  אני יודעת שאני כותבת לך בעלמא, עוד לפני שראינו מומחה אולטרסאונד שבדק את הממצא.. אבל אשמח לשמוע מניסיונך מה אתה חושב? מה אתה ממליץ? ומה כדאי או ניתן בכלל לעשות?

  תודה מראש
  סופ"ש נעים
  ושבת שלום,
  שקד

  1. שלום שקד
   מסיבות משפטיות אני לא יכול לתת ייעוץ דרך האתר.
   יש בבלוג תאור כללי לגבי מה מומלץ לעשות בעת הרחבת חדרים ומה הצפי לאחר הלידה.
   כתובת הבלוג:
   https://arnonagmon.com/%D7%97%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%98%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%97%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%9E%D7%97-%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%A8-%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A-%D7%9E/
   בהצלחה
   דר אגמון

 15. שלום לכם. רציתי לדעת בבקשה
  אני בשבוע 27 ובשני סקירות מאוחרות שעשיתי: בבדיקה ראו היעדר קורפוסקלוזום
  וחדרים מוגדלים של המוח (13)
  שהצירוף של זה מדאיג שיש מום חמור לעובר.
  גם ללא בדיקת מי שפיר המצב מדאיג לטענת פרופסור הרשקוביץ שאומרת לי להפיל.
  אני רוצה לדעת מה האחוזים שיהיה לי ילד בריא? אני לא ממהרת להפיל.. וכעת מחכה לבדיקה mri של המוח העוברי. מקווה לבשורות טובות!!
  אשמח לשמוע מה דעתכם על המקרה שלי?

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content