ד״ר ארנון אגמון

מומחה במיילדות וגניקולוגיה

סינון מאמרים

בטא (HCG) גבוהה בחלבון העוברי – מה ההשלכות ומה לעשות

HCG ) Human Chrionic Gonadotropin) הוא אחד ההורמונים הנבדקים במסגרת בדיקת החלבון העוברי. בדיקת החלבון העוברי היא בדיקת דם אימהית הנועדה לאתר את העוברים בסיכון גבוהה לתסמונת דאון. לפעמים הבדיקה תקינה ורק HCG (בטא) נמצא מוגבר.

מספר מחקרים בדקו את ההשלכות כשהבטא גבוהה מהנורמה אבל כל שאר ההורמונים תקינים והסיכון לתמונת דאון נמוך (בטא ISOLATED). חלק מהמחקרים מצאו עליה בשיעור הסיבוכים הטרום לידתיים וחלק לא. סיבוכים אלו יכולים לכלול הפלה, מות עובר ברחם, לידה מוקדמת, עיכוב בצמיחה העוברית ורעלת הריון.
גופי הרפואה האמריקאים מצדדים במחקרים המראים כי הסיכון לרעלת ולידה מוקדמת נמוך, אם בכלל, במקרים עם בטא

תמונת אולטרהסאונד של הריון מולרי (מולה)

גבוהה בלבד. גופי הרפואה הקנדים מצדדים במחקרים המראים  כי הסיכון לסיבוכים אלו משמעותי. גישות אלו גם משתקפות בהמלצות השונות של הגופים המוסדיים במדינות אלו. משרד הבריאות בישראל והאיגוד הישראלי לגינקולוגיה ומיילדות, למיטב ידיעתי, אינם מתייחסים בהמלצותיהם איך לנהל מקרים עם בטא מוגברת בבדיקת החלבון העוברי.

למרות האמור לעיל, מהמלצותיו של משרד הבריאות בישראל נראה כי הוא מצדד במחקרים המראים סיכון מוגבר למומים במקרים בהם בטא מוגבר בבדיקת בחלבון העוברי. המשרד אינו מפרט אילו מומים קשורים לעליה בבטא. סקירת ספרות מראה כי עליה של בטא בבדיקת החלבון העוברי היא גורם סיכון להריון מולרי (שגשוג יתר של תאי השליה ולפעמים הפרעות בחומר התורשתי בעובר) ובצורה נדירה לתסמונת גדילה בשם בקויט וידמן (Beckwith weidman).

מתי נחשבת רמת בטא למוגברת?

תמונת תלת מימד של עובר עם לשון בולטת, אחד מהסימנים של תסמונת בקויט-וידמן

בטא מוגבר מעל שלוש כפולות מהחציון (3MOM). זה אומר שתוצאות הבדיקה הם פי שלוש מהחציון (הבדיקה באמצע האוכלוסיה).

מה מומלץ לעשות במידה והתגלתה אצליכם בדיקת בטא בודדת לא תקינה ?

משרד הבריאות ממליץ על בדיקת אולטרהסאונד "רמה שניה". המשרד אינו מפרט מה כוללת הבדיקה והיא בעצם יכולה לכלול סקירת מערכות או בדיקה מכוונת לרשימת איברים. אין הסכמה בין המומחים אילו פרטים/איברים יש לבדוק אם בכלל.

מדידת זרימות בעורקי הרחם בהריון

משרד הבריאות אינו ממליץ על מעקב פרהנטלי (טרום לידתי) מוגבר אך רופאים רבים מבצעים אותו. יש טעם לבצעו במיוחד אם מתגלה תנגודת מוגברת בעורקי הרחם של האישה בין שבועות 22 ל 24. בדיקה הניתנת לבצוע בעת סקירת מערכות (לא כל הסוקרים מבצעים זאת במקרה של בטא מוגבר).
במידה ומבוצע מעקב הוא בד"כ מתחיל בטרימסטר השלישי וכולל הסבר על הסימנים ללידה מוקדמת ורעלת, מעקב ל"ד וחלבון בשתן, מעקב צמיחת העובר וניטור עוברי.

מקורות

חוזר משה"ב 15/07 – בדיקות סקירה לגילוי תסמונת דאון בעובר משנת 2007

עבודות מחקר וניירות עמדה של דוגוף מהאיגוד הגינקולוגי האמריקני ושל גגנון מהאיגוד הגינקולוגי הקנדי

עבודות מחקר שונות

13 תגובות

 1. שלום, אני אוהב את הבלוג שלך. האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי לקבל עדכונים כמו מנוי או משהו? אני מצטער שאני לא מכיר RSS?

  1. שלום, אני שמח שאתה אוהב את הבלוג. הוספתי שרות מעקב במייל. יש להכניס כתובת מייל בחלונית המיועדת (צד עליון שמאלי מתחת לקטגוריות) ולעקוב אחרי ההוראות. השרות שולח למנויי הבלוג מייל בכל פעם שמפורסם בלוג חדש. אם אתה נתקל בבעיות אנא צור קשר המייל (info@arnonagmon.com) ואנסה לעזור. בברכה דר אגמון

 2. אני מתרשם, אני צריך לומר. באמת לא לעתים קרובות אני נתקל בבלוג זה בכל חינוכי ומשעשע, ותן לי להודיע ​​לך, אתה חייב להכות את מסמר על הראש. הרעיון שלך הוא יוצא מן הכלל, הקושי הוא דבר אחד שלא מספיק אנשים מדברים על בתבונה. אני מאושר מאוד כי אני נתקל בכל זאת לחפש לי משהו לגבי זה.

 3. שלום ד"ר אגמון. ראשית זו הזדמנות לומר תודה רבה מכל הלב על הטיפול המקצועי והמסור שהענקת במסגרת פגישותינו הרבות עקב Hcg מוגבר שנמצא אצלי. היום נאמר לי , לראשונה במעקב של הריון בסיכון כי מומלץ שאלד בשבוע 39 להריון, על אף שכל ייתר הפרמטרים תקינים לגמרי ללא יוצא מן הכלל. האם אתה מוצא כי אכן יש מקום לזרוז במקרה מסוג זה? אני כעת בשבוע 37 מרגישה טוב, הערכת משקל 2940 ולחץ דם וחלבון בשתן תקינים. הייתי מעדיפה שלא לעשות התערבות רפואית במעדה וזה אינו נדרש בודאות. אשמח לתגובתך, בתודה מראש שירה שטרנפלד- מטופצ
  מרוצה

  1. הי
   יש ויכוח בספרות הרפואית איזה סיבוכים מיילדותיים נגרמים על ידי בטא (HCG) מוגבר בחלבון העוברי.
   למייטב ידיעתי אין הנחיות ליילוד מוקדם על ידי האיגוד האמריקני או הקנדי למיילדות וגינקולוגיה (האיגוד הישראלי לא טרח להתייחס לנושא עד היום)
   לפיכך ההחלטה נילקחת בצורה פרטנית על ידי רופאים בשטח.
   בברכה
   דר אגמון

 4. שלום,
  אני בשבוע ה-18. בשתי בדיקות סקר חלבון hcg גבוה: הראשון 4.11 ובשני 5.38.
  אני לפני אולטרסאונד, אבל בסקירת מערכות נאמר לי שיש לי גם שילייה נמוכה.
  האם זה שיש לי שילייה נמוכה יכול לגרום לרמת החלבון מוגברת?
  והאם יש סטטיסטיקה לגבי התפתחות ההריון ובריאות התינוק בכלל לאלו שהיה להם חלבון hcg גבוה?
  תודה רבה.

 5. שלום,
  האם תוצאת חלבון עוברי תקינה הינה אמינה בהריון שהתחיל כתאומים ועובר אחד הפסיק להתפתח בשבוע מוקדם (8)? או שישנה הטייה כלשהי של התוצאות?
  תודה

  1. שלום עדי,
   מחקר מ 2010 מצא כי תוצאות סקר טרימסטר ראשון יכולות להיות מוטות כאשר ההריון החל כתאומים ונצפו שני עוברים שאחד הפסיק להתפתח.
   החוקרים הסיקו ירידה ביכולת גילוי מ 85% ל 75%.
   לא היתה השפעה בהרינות כאשר בשק שלא התפתח לא נצפה עובר.
   מחקר משנת 2015 מצא שינויים דומים לגבי סקר שליש שני בכלל ובחלבון העוברי ובאינהיבין בפרט.
   החוקרים הסיקו כי יש לבצע מחקרים נוספים על מנת לכמת את השינויים הללו.
   לסיכום: נראה שהריון תאומים שאחד מהם מפסיק להתפתח מוקדם בהריון יכול להשפיע על תוצאות בדיקות הסקר בהריון.
   אם זאת, לא ניתן בשלב זה לומר מה השפעתו של השינוי על התוצאות ולכן יש להתייחס בזהירות לתוצאות אלו.
   בברכה
   דר אגמון

 6. שלום דר אגמון
  אני בת 37 היריון שלישי שבוע 17 אף פעם לא היו הריונות בעייתיים אבל הפעם …
  דימומים שבוע 9 שהפסיקו ובדיקות שקיפות וחלבון לא ככ חיוביות
  Afp 29.9
  Hcg 51.7
  Ue3 0.7
  האם התוצאות חד משמעיות לעובר חולה?
  האם בדיקת מי שפיר מספיקה ותיתן את התשובה חד משמעית?
  והאם חלילה הפסקת היריון בשבועות אלו זו למעשה לידה רגילה?

  אשמח לתשובתך
  תודה רבה

 7. שלום,
  עשיתי בדיקת חלבון עוברי והכל יצא תקין מלבד הבדיקה HCG שיצאה גבוהה מהנורמה ( 3.66) הבנתי שאני צריכה להיות במעקב במרפאת הריון בסיכון גבוה.
  השאלה שלי מזה אומר הריון בסיכון גבוה מבחינתי? ישנם דברים שאני צריכה להיזהר לא לעשות או רק להיות במעקב ולהמשיך הכל כרגיל (עבודה, ספורט וכו')?

  1. שלום
   לא ניתן לבצע ייעוץ אישי באינטרנט, שלם כך עלייך לפנות למרפאה לייעוץ.
   את יכולה למצוא מידע לגבי HCG מוגבר בבדיקת הסקר השני (״חלבון עוברי״) בלינק הבא
   https://arnonagmon.com/hcg-גבוהה-בחלבון-העוברי-מה-ההשלכות-ומה-לע/
   בבלוג רשום:
   ״משרד הבריאות אינו ממליץ על מעקב פרהנטלי (טרום לידתי) מוגבר אך רופאים רבים מבצעים אותו. יש טעם לבצעו במיוחד אם מתגלה תנגודת מוגברת בעורקי הרחם של האישה בין שבועות 22 ל 24. בדיקה הניתנת לבצוע בעת סקירת מערכות (לא כל הסוקרים מבצעים זאת במקרה של בטא מוגבר).
   במידה ומבוצע מעקב הוא בד"כ מתחיל בטרימסטר השלישי וכולל הסבר על הסימנים ללידה מוקדמת ורעלת, מעקב ל"ד וחלבון בשתן, מעקב צמיחת העובר וניטור עוברי.״
   בברכה
   דר אגמון

השאר תגובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הפרטים נשלחו בהצלחה

Skip to content